Porozumienie w sprawie eksportu zboża zostało podpisane w piątek w Stambule i uznane za przełomowe. Rosjanie zaatakowali ukraiński port niespełna dwanaście godzin później.
Z najnowszych doniesień z Korei Północnej wynika, że obywatele głodują zarówno na wsi, jak i w największych miastach, dotąd uchodzących za atrakcyjny adres.
Idzie wiosna, a to właśnie na przednówku rośnie zapotrzebowanie na artykuły rolne. Jednym z największych na świecie eksporterów żywności jest Rosja. Czy możliwość wstrzymania dostaw artykułów rolno-spożywczych to ukryta broń Władimira Putina przeciwko Zachodowi?
Wystarczą 2 proc. majątku najbogatszego człowieka, by uratować 42 głodujące miliony. Tak twierdzi David Beasley, dyrektor wykonawczy WFP, Światowego Programu Żywnościowego, agendy ONZ walczącej z niedożywieniem.
Aktywizm jest sam w sobie trudny. Dodaj do tego islamofobię i robi się naprawdę ciężko – opowiada Fazeela Mubarak, aktywistka klimatyczna z Kenii.
Wielki głód bywał zwykle efektem epidemii, zmian klimatu lub złych rządów. Brzmi niebezpiecznie znajomo.
Rządy Afryki stoją przed trudnym wyborem: jak walczyć z pandemią, gdy większość populacji po kilku dniach bez pracy zacznie głodować? Susze, powodzie, szarańcza, wirus – na kontynent spadają w tym roku wszystkie katastrofy.
Szarańcze mają spory apetyt, każda z nich potrzebuje dziennie do 2 g pokarmu, czyli tyle, ile sama waży. Dlatego straty w uprawach są tak poważne.
Z głodem w Afryce rozprawić się można za 5 mld dol.
Jedzenia na świecie nie brakuje. Dlaczego więc tego lata dojdzie do największej klęski głodu w historii? W Nigerii, Sudanie Południowym, Somalii i Jemenie może zagrozić życiu 20 mln ludzi.