Pacyficzne państwa będą pierwszymi, które zaleją podnoszące się wody oceanów, więc szukają sposobu na przetrwanie. Plany Tuvalu to przy tym bezprecedensowy eksperyment społeczny, polityczny i prawny.
Ciąg zdarzeń na linii Japonia–Alaska–Polska może nas skłaniać do pytania, jaką siłę prezentują dziś siły powietrzne USA, które muszą obsłużyć kilka potencjalnych pól konfliktów. Jaki związek z bezpieczeństwem Polski ma wycofanie myśliwców USA z bazy na Okinawie?
Pekin negocjuje strategiczne porozumienia z wyspiarskimi krajami, które potrzebują inwestycji, a Australia panikuje.
Niepodległe Nowa Kaledonia, Bougainville, Papua Zachodnia – czy polityczną mapę Pacyfiku przerysuje spóźniona dekolonizacja i katastrofa klimatyczna? To wszystko bardziej skomplikowane.
20 lat po zakończeniu wojny domowej Bougainville 98 proc. uczestników referendum opowiedziało się za niepodległością. Na razie jednak trudno być optymistą co do przyszłości tego niewielkiego kraju.
Problemy Vanuatu, Tuwalu i innych państw Oceanii budzą w reszcie świata trudne do zignorowania poczucie winy, skoro codzienne decyzje polityków, przedsiębiorców i konsumentów wpływają destrukcyjnie na społeczności położone tysiące kilometrów dalej.
Polska podmorska działka ma 75 tys. km kw. Piękną lokalizację w bliskim sąsiedztwie Hawajów i złoża metali warte miliardy dolarów. Ma jedną wadę – dużą wilgotność.
Na Pacyfiku trwają ostatnie przygotowania do przemysłowej eksploatacji rud złota, srebra i miedzi na głębokości 2,5 km. Era górnictwa oceanicznego zacznie się zatem wcześniej niż zakładano.
Wedle rozpowszechnionego przekonania, do życia niezbędne jest Słońce. W głębinach Pacyfiku odkryto jednak bakterie, które doskonale radzą sobie bez niego. To zmienia nasz sposób myślenia o możliwości istnienia życia na innych ciałach niebieskich.