Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Nagrody Historyczne POLITYKI 2013

Polityka
7 maja w redakcji POLITYKI zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2012 roku.

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę odebrał Wojciech Szatkowski za książkę  Goralenvolk. Historia zdrady (Firma Księgarsko-Wydawnicza Kanon, Zakopane 2012) za historię „narodu góralskiego”, wykreowanego przez okupanta niemieckiego po roku 1939. Wnuk jednego z aktywistów Goralenvolku, Wojciech Szatkowski wydał książkę, w której zmierzył się nie tylko z wielkim tematem, ale także z historią rodzinną.

 Nagrodę za debiut  przyznano Przemysławowi Gasztoldowi-Seniowi za Koncesjonowany nacjonalizm. Zjednoczenie Patriotyczne GRUNWALD 1980-1990(Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2012) - monografię kojarzącej się ze skrajnym antysemityzmem organizacji, która powstała w rezultacie kryzysu ideowego i organizacyjnego polskiego komunizmu.

W dziale pamiętników i wspomnień nagrodę otrzymała Dorota Simonides za książkę  Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat(Wydawnictwo Nowik, Opole 2012). 

Autobiografia folklorystki i byłej senator RP osadzona w ciekawych realiach politycznych,  pokazuje nie zawsze w Polsce rozumiane odrębne karty historii Śląska opolskiego.

W tym roku Jury postanowiło przyznać Nagrodę Specjalną dla Stowarzyszenia Centrum Badań nad Zagładą Żydów za rocznik Zagłada Żydów. Studia i materiały.

Zespół redakcyjny od 2005 roku odważnie podejmuje nawet najtrudniejsze tematy.

Każdy z powstałych do tej pory ośmiu tomów  jest nowatorski i znakomicie  dokumentowany, oparty  na źródłach dotąd niewykorzystywanych

 „W naszym życiu społecznych i politycznym  istnieją komisje do spraw trudnych. Wydaje się, że Centrum Badań nad Zagładą jest inicjatywą moralna i naukową zmierzająca do badania takich właśnie spraw w historii Polaków i Żydów”  (z laudacji profesora Feliksa Tycha).

Uzasadnienie wyboru nagrodzonych książek, autorstwa Mariana Turskiego, przewodniczącego Jury.

Przedstawiamy wszystkie nominowane książki.

Wszystkie książki, nagrodzone i nominowane do kupienia na www.sklep.polityka.pl

Nagrody Historyczne Polityki to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy Nagrody zostały przyznane w 1959 r. W skład Jury przyznającego Nagrody Historyczne wchodzą wybitni polscy historycy oraz przedstawiciele tygodnika „Polityka”, a wyróżnione prace – w ogromnej większości – weszły na trwałe do polskiej historiografii.

Nagrody Historyczne POLITYKI przyznawane są w trzech kategoriach (działach):

1/ w kategorii (dziale) prac naukowych i popularno-naukowych;

2/ w kategorii (dziale) wydawnictw źródłowych;

3/ w kategorii (dziale) pamiętniki, relacje, wspomnienia.

Jury Nagród Historycznych POLITYKI:

prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Jerzy Holzer, prof. Jerzy Tomaszewski, red. Marian Turski, prof. Feliks Tych, prof. Wiesław Władyka, prof. Wojciech Wrzesiński, dr Marcin Zaremba.

 

Wojciech Szatkowski „Goralenvolk. Historia zdrady”, Firma Księgarsko-Wydawnicza Kanon.materiały prasoweWojciech Szatkowski „Goralenvolk. Historia zdrady”, Firma Księgarsko-Wydawnicza Kanon.

 

 

Dorota Simonides, „Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat”, Wydawnictwo Nowik.materiały prasoweDorota Simonides, „Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat”, Wydawnictwo Nowik.

 

 

Przemysław Gasztold-Seń, „Koncesjonowany nacjonalizm. Zjednoczenie Patriotyczne GRUNWALD 1980–1990”, IPNmateriały prasowePrzemysław Gasztold-Seń, „Koncesjonowany nacjonalizm. Zjednoczenie Patriotyczne GRUNWALD 1980–1990”, IPN

 

 

 

Rocznik „Zagłada Żydów”, Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.materiały prasoweRocznik „Zagłada Żydów”, Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną