Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Nagrody Historyczne POLITYKI 2013

Polityka
7 maja w redakcji POLITYKI zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2012 roku.

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę odebrał Wojciech Szatkowski za książkę  Goralenvolk. Historia zdrady (Firma Księgarsko-Wydawnicza Kanon, Zakopane 2012) za historię „narodu góralskiego”, wykreowanego przez okupanta niemieckiego po roku 1939. Wnuk jednego z aktywistów Goralenvolku, Wojciech Szatkowski wydał książkę, w której zmierzył się nie tylko z wielkim tematem, ale także z historią rodzinną.

 Nagrodę za debiut  przyznano Przemysławowi Gasztoldowi-Seniowi za Koncesjonowany nacjonalizm. Zjednoczenie Patriotyczne GRUNWALD 1980-1990(Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2012) - monografię kojarzącej się ze skrajnym antysemityzmem organizacji, która powstała w rezultacie kryzysu ideowego i organizacyjnego polskiego komunizmu.

W dziale pamiętników i wspomnień nagrodę otrzymała Dorota Simonides za książkę  Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat(Wydawnictwo Nowik, Opole 2012). 

Autobiografia folklorystki i byłej senator RP osadzona w ciekawych realiach politycznych,  pokazuje nie zawsze w Polsce rozumiane odrębne karty historii Śląska opolskiego.

W tym roku Jury postanowiło przyznać Nagrodę Specjalną dla Stowarzyszenia Centrum Badań nad Zagładą Żydów za rocznik Zagłada Żydów. Studia i materiały.

Zespół redakcyjny od 2005 roku odważnie podejmuje nawet najtrudniejsze tematy.

Każdy z powstałych do tej pory ośmiu tomów  jest nowatorski i znakomicie  dokumentowany, oparty  na źródłach dotąd niewykorzystywanych

 „W naszym życiu społecznych i politycznym  istnieją komisje do spraw trudnych. Wydaje się, że Centrum Badań nad Zagładą jest inicjatywą moralna i naukową zmierzająca do badania takich właśnie spraw w historii Polaków i Żydów”  (z laudacji profesora Feliksa Tycha).

Uzasadnienie wyboru nagrodzonych książek, autorstwa Mariana Turskiego, przewodniczącego Jury.

Przedstawiamy wszystkie nominowane książki.

Wszystkie książki, nagrodzone i nominowane do kupienia na www.sklep.polityka.pl

Nagrody Historyczne Polityki to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy Nagrody zostały przyznane w 1959 r. W skład Jury przyznającego Nagrody Historyczne wchodzą wybitni polscy historycy oraz przedstawiciele tygodnika „Polityka”, a wyróżnione prace – w ogromnej większości – weszły na trwałe do polskiej historiografii.

Nagrody Historyczne POLITYKI przyznawane są w trzech kategoriach (działach):

1/ w kategorii (dziale) prac naukowych i popularno-naukowych;

2/ w kategorii (dziale) wydawnictw źródłowych;

3/ w kategorii (dziale) pamiętniki, relacje, wspomnienia.

Jury Nagród Historycznych POLITYKI:

prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Jerzy Holzer, prof. Jerzy Tomaszewski, red. Marian Turski, prof. Feliks Tych, prof. Wiesław Władyka, prof. Wojciech Wrzesiński, dr Marcin Zaremba.

 

Wojciech Szatkowski „Goralenvolk. Historia zdrady”, Firma Księgarsko-Wydawnicza Kanon.materiały prasoweWojciech Szatkowski „Goralenvolk. Historia zdrady”, Firma Księgarsko-Wydawnicza Kanon.

 

 

Dorota Simonides, „Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat”, Wydawnictwo Nowik.materiały prasoweDorota Simonides, „Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat”, Wydawnictwo Nowik.

 

 

Przemysław Gasztold-Seń, „Koncesjonowany nacjonalizm. Zjednoczenie Patriotyczne GRUNWALD 1980–1990”, IPNmateriały prasowePrzemysław Gasztold-Seń, „Koncesjonowany nacjonalizm. Zjednoczenie Patriotyczne GRUNWALD 1980–1990”, IPN

 

 

 

Rocznik „Zagłada Żydów”, Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.materiały prasoweRocznik „Zagłada Żydów”, Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną