Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Nagrody Historyczne POLITYKI 2013

Polityka
7 maja w redakcji POLITYKI zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2012 roku.

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę odebrał Wojciech Szatkowski za książkę  Goralenvolk. Historia zdrady (Firma Księgarsko-Wydawnicza Kanon, Zakopane 2012) za historię „narodu góralskiego”, wykreowanego przez okupanta niemieckiego po roku 1939. Wnuk jednego z aktywistów Goralenvolku, Wojciech Szatkowski wydał książkę, w której zmierzył się nie tylko z wielkim tematem, ale także z historią rodzinną.

 Nagrodę za debiut  przyznano Przemysławowi Gasztoldowi-Seniowi za Koncesjonowany nacjonalizm. Zjednoczenie Patriotyczne GRUNWALD 1980-1990(Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2012) - monografię kojarzącej się ze skrajnym antysemityzmem organizacji, która powstała w rezultacie kryzysu ideowego i organizacyjnego polskiego komunizmu.

W dziale pamiętników i wspomnień nagrodę otrzymała Dorota Simonides za książkę  Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat(Wydawnictwo Nowik, Opole 2012). 

Autobiografia folklorystki i byłej senator RP osadzona w ciekawych realiach politycznych,  pokazuje nie zawsze w Polsce rozumiane odrębne karty historii Śląska opolskiego.

W tym roku Jury postanowiło przyznać Nagrodę Specjalną dla Stowarzyszenia Centrum Badań nad Zagładą Żydów za rocznik Zagłada Żydów. Studia i materiały.

Zespół redakcyjny od 2005 roku odważnie podejmuje nawet najtrudniejsze tematy.

Każdy z powstałych do tej pory ośmiu tomów  jest nowatorski i znakomicie  dokumentowany, oparty  na źródłach dotąd niewykorzystywanych

 „W naszym życiu społecznych i politycznym  istnieją komisje do spraw trudnych. Wydaje się, że Centrum Badań nad Zagładą jest inicjatywą moralna i naukową zmierzająca do badania takich właśnie spraw w historii Polaków i Żydów”  (z laudacji profesora Feliksa Tycha).

Uzasadnienie wyboru nagrodzonych książek, autorstwa Mariana Turskiego, przewodniczącego Jury.

Przedstawiamy wszystkie nominowane książki.

Wszystkie książki, nagrodzone i nominowane do kupienia na www.sklep.polityka.pl

Nagrody Historyczne Polityki to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy Nagrody zostały przyznane w 1959 r. W skład Jury przyznającego Nagrody Historyczne wchodzą wybitni polscy historycy oraz przedstawiciele tygodnika „Polityka”, a wyróżnione prace – w ogromnej większości – weszły na trwałe do polskiej historiografii.

Nagrody Historyczne POLITYKI przyznawane są w trzech kategoriach (działach):

1/ w kategorii (dziale) prac naukowych i popularno-naukowych;

2/ w kategorii (dziale) wydawnictw źródłowych;

3/ w kategorii (dziale) pamiętniki, relacje, wspomnienia.

Jury Nagród Historycznych POLITYKI:

prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Jerzy Holzer, prof. Jerzy Tomaszewski, red. Marian Turski, prof. Feliks Tych, prof. Wiesław Władyka, prof. Wojciech Wrzesiński, dr Marcin Zaremba.

 

Wojciech Szatkowski „Goralenvolk. Historia zdrady”, Firma Księgarsko-Wydawnicza Kanon.materiały prasoweWojciech Szatkowski „Goralenvolk. Historia zdrady”, Firma Księgarsko-Wydawnicza Kanon.

 

 

Dorota Simonides, „Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat”, Wydawnictwo Nowik.materiały prasoweDorota Simonides, „Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat”, Wydawnictwo Nowik.

 

 

Przemysław Gasztold-Seń, „Koncesjonowany nacjonalizm. Zjednoczenie Patriotyczne GRUNWALD 1980–1990”, IPNmateriały prasowePrzemysław Gasztold-Seń, „Koncesjonowany nacjonalizm. Zjednoczenie Patriotyczne GRUNWALD 1980–1990”, IPN

 

 

 

Rocznik „Zagłada Żydów”, Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.materiały prasoweRocznik „Zagłada Żydów”, Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną