Przyznano Nagrody Historyczne POLITYKI 2014
13 maja w redakcji POLITYKI zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2013 roku. Tegoroczni laureaci to Piotr Perkowski, Karol Modzelewski i Irena Paczyńska.
Od lewej: Piotr Perkowski, Irena Paczyńska, Wiesław Uchański
Leszek Zych/Polityka

Od lewej: Piotr Perkowski, Irena Paczyńska, Wiesław Uchański

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę odebrał Piotr Perkowski za książkę  „Gdańsk – miasto od nowa. Kształtowanie społeczeństwa i warunki bytowe w latach 1945–1970” (Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2013), przedstawiającą ten rozdział naszej historii, w którym Danzig przekształcił się w Gdańsk. Zdaniem jurorów to publikacja interdyscyplinarna, włączająca w badania historyka doświadczenia z etnografii, demografii, socjologii i psychologii społecznej.

Karol Modzelewski otrzymał nagrodę w dziale pamiętników i wspomnień za książkęZajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca” (Wydawnictwo ISKRY, Warszawa 2013) – barwny życiorys wybitnego historyka i opozycjonisty, przedstawiający polityczne doświadczenia własnego życia oraz  swojego pokolenia i środowiska. W imieniu autora Nagrodę odebrał Prezes Wydawnictwa ISKRY Wiesław Uchański.

 

W kategorii wydawnictwa źródłowe Jury przyznało nagrodę Irenie Paczyńskiej za znakomite edytorsko opracowanie „Grypsów z Konzentrationslager Auschwitz Józefa Cyrankiewicza i Stanisława Kłodzińskiego” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Jest to publikacja wielkiej wagi, zawierająca informacje o składzie narodowościowym i liczbie więźniów, o mechanizmach zagłady, ale także o tajnych działaniach więźniów oświęcimskich oraz sposobach utrzymywania przez nich łączności z polskim podziemiem poza obozem.

*

Przeczytaj uzasadnienie wyboru nagrodzonych książek autorstwa Mariana Turskiego, przewodniczącego Jury.

Przedstawiamy wszystkie nominowane książki

Nagrodzone książki do kupienia w Sklepie POLITYKI.

*

Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom dotyczącym najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy Nagrody zostały przyznane w 1959 r. W skład Jury przyznającego Nagrody Historyczne wchodzą wybitni polscy historycy oraz przedstawiciele tygodnika POLITYKA, a wyróżnione prace – w ogromnej większości – weszły na trwałe do polskiej historiografii.

Jury Nagród Historycznych POLITYKI:

prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Jerzy Holzer, dr Bożena Szaynok,
prof. Jerzy Tomaszewski, red. Marian Turski, prof. Feliks Tych, 
prof. Wiesław Władyka,  dr Marcin Zaremba.

Teksty historyczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną