Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Konkurs im. Mieczysława F. Rakowskiego rozstrzygnięty

Laureaci Konkursu im. Mieczysława F. Rakowskiego

Od lewej: Ryszard Jamka, Rafał Chwedoruk, Piotr Stolarczyk, Adam Pacholak, Agnieszka Zabłocka-Kos, Wiesław Władyka, Jerzy Baczyński, Jerzy Kochanowski Od lewej: Ryszard Jamka, Rafał Chwedoruk, Piotr Stolarczyk, Adam Pacholak, Agnieszka Zabłocka-Kos, Wiesław Władyka, Jerzy Baczyński, Jerzy Kochanowski Tadeusz Późniak / Polityka
Jury Konkursu na najlepszą pracę magisterską o PRL im. Mieczysława F. Rakowskiego w dniu 13 listopada 2019 r. przyznało I nagrodę oraz dwie równorzędne II nagrody.
Polityka

I nagroda trafia w ręce pana Piotra Stolarczyka za pracę „Mit generała Karola Świerczewskiego w polityce historycznej PRL”, obronioną pod kierunkiem prof. dr. hab. Rafała Chwedoruka na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.

Praca wpisuje się w dzisiejsze dyskusje o polityce historycznej, świetnie pokazuje uniwersalne, ponadustrojowe metody jej instrumentalizacji i mitologizacji. Wiąże je z realiami Polski Ludowej i z ich zmianami, w których mit Karola Świerczewskiego „Waltera” mógł być wykorzystany na różne sposoby aż do 1989 r.

Jury postanowiło także podzielić II nagrodę pomiędzy dwie prace. Pierwszą z nich otrzymuje pan Adam Pacholak za pracę pt. „Elektronowy mózg miasta. Idea nowoczesnego Wrocławia i jeden z przykładów jej realizacji ZETO przy ul. Ofiar Oświęcimskich autorstwa Anny i Jerzego Tarnawskich”. Praca powstała w Instytucie Historii i Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Promotorem pracy jest prof. dr hab. Agnieszka Zabłocka-Kos.

Oryginalna rozprawa o charakterze interdyscyplinarnym, oparta na bardzo szerokim doborze źródeł. Na wybranym przykładzie modernistycznej architektury pokazuje nie tylko jej historyczny walor na tle ogólnopolskim i europejskim, ale także jej miejsce w powojennym Wrocławiu, czy szerzej – na Ziemiach Odzyskanych.

Równorzędną II nagrodę otrzymuje pan Ryszard Jamka za pracę magisterską pt. „Jakub Szela przez pryzmat legend: czarnej, białej i czerwonej”. Promotorem pracy jest dr hab. Błażej Brzostek, a została ona obroniona w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Autor bardzo sprawnie łączy warsztaty naukowe, jasność metodologiczną i śmiałość wychodzenia poza wąskie specjalizacje, także poza zamknięte epoki i sztywne cezury. Rekonstrukcja trzech legend o Jakubie Szeli (czarnej, białej i czerwonej) wpisuje się w wielkie przemiany kulturowe, społeczne i polityczne ostatnich bez mała 200 lat.

Warto podkreślić, że do ścisłego finału zakwalifikowały się także prace:

„Sprawa ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską w 1989 r.” pana Michała Owczarka oraz „Życie codzienne w czasach »małej stabilizacji« w świetle Polskiej Kroniki Filmowej” pana Piotra Matury.

W ocenie kapituły podobnie jak w ubiegłym roku poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Zwracała uwagę olbrzymia różnorodność tematyczna i metodologiczna przedstawionych prac, znalazły się wśród nich klasyczne monografie historiograficzne czy krytyczno-literackie, ale też rozprawy o charakterze interdyscyplinarnym, sięgające do źródeł i przekazów rzadko wcześniej wykorzystywanych, poszukujące oryginalnych punktów widzenia.

Jury obradowało w składzie:

dr hab. Barbara Klich-Kluczewska (UJ), prof. Jerzy Kochanowski (UW), prof. Marcin Kula (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie), prof. Wiesław Władyka – przewodniczący (UW i POLITYKA) oraz red. Marian Turski (POLITYKA).

Laureatom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

Polityka 50.2019 (3240) z dnia 10.12.2019; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Konkurs im. Mieczysława F. Rakowskiego rozstrzygnięty"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama