Pielgrzymka szalikowców do Częstochowy

Kibice na Jasnej Górze
Po raz czwarty kibice różnych klubów piłkarskich modlili się na Jasnej Górze. I nie byłoby o czym mówić, gdyby nie wymowne szczegóły.

Nie byłoby o czym mówić, bo wierzący mogą sobie pielgrzymować do woli. To w Polsce 2011 r. normalne. Tak samo jak normalne są wobec tego wszelkie polskie pielgrzymki ,,branżowe’’ – stały element naszego folkloru katolickiego.

Raz katolicy, raz dziennikarze, raz lekarze, raz policjanci, raz kibice. Kibice pielgrzymowali w tym roku już po raz czwarty. Z inicjatywy działaczy m.in. z Gdańska i Chorzowa, znanych w ,,ruchu kibicowskim’’, oraz zakonu salezjańskiego, specjalizującego się w pomocy zagubionej życiowo młodzieży męskiej.

No i super. Niech się kibice ubogacą duchowo w Częstochowie. Przynajmniej na dzień czy tydzień. Niech święcą swe szaliki klubowe, lepsze to od ustawek i zadym stadionowych. Nawet jeśli na niektórych można przeczytać ,,witajcie w piekle!’’  

Tylko do czego kibicom jeszcze prelekcje historyka (niegdyś z IPN) dr. Cenckiewicza i red. Sakiewicza z Gazety Polskiej? Ależ wiadomo po co! IV Pielgrzymka mianowała się Patriotyczną. A Cenckiewicz i Sakiewicz to przecież znaki firmowe polskiego patriotyzmu pisowskiego. Na dowód uznania i w obecności księży udekorowano obu panów szalikiem narodowym z napisem Wilno-Lwów.

Wcześniejsze pielgrzymki nie wzbudziły szerszego zainteresowania. Teraz jest inaczej. W zeszłym roku kibice zostali wciągnięci do wyborczej  walki  politycznej prawicy z obozem rządzącym. Organizacje faszystowskie poczuły, że można więcej ugrać politycznie na manifestowaniu patriotyzmu niż na naparzankach z anarchistami. Można szukać wiarygodności tam, gdzie dawniej skrajna prawica nigdy by jej nie zdobyła. 

Liderzy prawicy cynicznie stanęli w obronie kibiców patriotów, choć tak naprawdę zależy im na nich tylko jako mięsie wyborczym. Trudno pojąć, czemu księża tak społecznie zasłużeni jak salezjanie przykładają dziś do tego rękę.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną