Black Friday w „Polityce”

Rabaty na prenumeratę cyfrową do -50%

Subskrybuj
Kraj

Armia się przebiera

Zobacz nowe mundury polskich żołnierzy

Stary (z lewej) i nowy wzór munduru. Stary (z lewej) i nowy wzór munduru. Tadeusz Późniak / Polityka
Decyzja już zapadła, choć formalnie ma zostać ogłoszona przez ministra obrony na początku czerwca: po raz pierwszy od ponad 50 lat polskie wojsko gruntownie zmienia krój swoich mundurów polowych.

Pośpiechu nie ma, bo same prace nad nowym wzorem trwały prawie pięć lat. Trzeba jednak przyznać, że wojsko przeprowadziło je w sposób zadziwiająco rozsądny. Nie tylko zorganizowano szerokie konsultacje w samej armii, ale sięgnięto również po cywilnych specjalistów. Trochę, co prawda, widać, że nie było wśród nich kreatorów mody, ale postawiono na funkcjonalność.

W porównaniu z dotychczas obowiązującym wzorem 93, opartym na kroju US (ubiór skoczka, model munduru wojsk specjalnych z lat 60.), zmieniło się właściwie wszystko. Łącznie z tym, że znikną pagony. Zastąpi je jeden, mocowany na wzór angielski w okolicy zapięcia bluzy. Kieszenie na piersiach naszyto pod kątem. Bogato zabudowano rękawy, na które przeniesiono dolne kieszenie z bluzy. Wojsko pożegna się również z szelkami i pasem. Spodnie będą miały nylonowy pasek ze zwykłą plastikową zapinką, co oznacza, że do polskiej armii wejdzie w ten sposób moda noszenia broni krótkiej niczym w westernach – na udzie. Prawdziwą nowością będą piankowe wkłady ochraniające, które żołnierze w razie potrzeby będą mogli wkładać w naszyte w okolicy łokci i kolan kieszenie. Ma to poprawiać komfort i chronić przed drobnymi urazami. Przed wiatrem szyję żołnierzy ma chronić zapinana na rzepy stójka. Na bardziej reprezentacyjne okazje będzie można wykładać ją na coś w rodzaju kołnierzyka. Ci, którzy już testowali nowe mundury, bardzo je sobie chwalili.

Zmieni się tkanina – nowy mundur wykonany będzie pół na pół z bawełny i poliestru. Dzięki temu ma być trwalszy. Niestety armia nie zdecydowała się na zmianę kamuflażu, który uważany jest za przestarzały.

Nowe mundury dostaną również marynarze, czołgiści i lotnicy.

Zmiana nie nastąpi jednak bardzo szybko. Dopiero po 1 czerwca zostanie ogłoszony przetarg na szycie nowych kompletów. Wszyscy żołnierze dostaną je dopiero, kiedy z magazynów całkowicie zejdą mundury starego wzoru. Może to potrwać nawet kilka lat. MON nie udziela jeszcze informacji, ile będzie kosztowała wymiana umundurowania.

Polityka 17-18.2012 (2856) z dnia 25.04.2012; Flesz. Kraj; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Armia się przebiera"
Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną