Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Nie będzie ciszej nad trumnami

Sejmowa debata o ekshumacjach ofiar TU154

Stygnące emocje smoleńskie rozgrzała bulwersująca wiadomość o pochowaniu w grobie Anny Walentynowicz szczątków innej ofiary katastrofy. Opozycja wyczuła, że to może być nowe paliwo polityczne, nowy dowód na ,,dziadowskie’’ państwo Tuska.

PiS zażądał informacji od rządu na forum Sejmu.

Przed czwartkowym posiedzeniem zarzekano się, że posiedzenie będzie godne i merytoryczne. Mało kto w to wierzył. A jednak w zasadzie tak było. To zasługa przede wszystkim samego premiera, tonu jego wystąpień na początku i pod koniec sesji, oraz ministra Boniego. Obaj punkt po punkcie, rzeczowo, odpowiadali na zarzuty i insynuacje PiS-u i SP. Na tym tle posłowie prawicy wyszli na automaty recytujące te same kwestie w oderwaniu od konkretnych wyjaśnień przedstawionych przez Tuska i Boniego i - w mniejszym stopniu - przez ministra Gowina oraz prokuratora generalnego Seremeta.

W wystąpieniu Gowina zwracał uwagę fragment o przepisach prawa polskiego na temat zasad pochówku. Wynikało z nich,  że zakaz otwierania trumien wyszedł nie od ministrów Tuska, lecz od ustawodawcy, czyli parlamentu polskiego. Ale co tam! Opozycja dalej grzmiała o ,,zakazie’’.     

Mam wrażenie, że pisowski plan polityczny polegał na przygrywce do sobotniego marszu ,,Obudź się, Polsko!’’. W sensie budowania negatywnych emocji na sprawie Anny Walentynowicz służących do dyskredytowania rządów PO.

Jednak ten plan w Sejmie nie bardzo się powiódł. Nawet posłowie PiS słuchali Tuska i mu nie przerywali. Nie byli w stanie spontanicznie i celnie zareagować na wystąpienia premiera i ministra Boniego. Liderzy PO bronili Ewy Kopacz, którą PiS dopisał do swej czarnej listy, i ministra Arabskiego. Opozycyjna lewica postanowiła wycofać się z tak upolitycznionej sesji smoleńskiej. Palikotowcy dosłownie, SLD zrezygnował z zadawania pytań. Jest w tym pewna hipokryzja - i to w każdej frakcji sejmowej - bo przecież wiadomo, że w parlamencie wszystko jest polityczne.

Nie da się niestety oddzielić sprawy smoleńskiej od polityki i niektóre ugrupowania zbyt wiele mają tu do ugrania. Dlatego wątpię, by premier - wbrew wyrażonemu życzeniu - doczekał się ciszy nad trumnami smoleńskimi.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną