Kraj

Liturgia uścisków

Zmiana w Watykanie: Suchocka odchodzi

Hanna Suchocka - była ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka - była ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej Przemysław Szyszka/SE / EAST NEWS
Po prawie 12 latach misję dyplomatyczną przy Stolicy Apostolskiej zakończyła Hanna Suchocka. Zastąpi ją Piotr Nowina-Konopka (64 lata). Suchocką żegnał tłum dyplomatów.

Była premier pełniła w końcu obowiązki aż podczas trzech pontyfikatów. Nie odwołał jej z placówki (koszty utrzymania 585 tys. euro rocznie) żaden prezydent ani rząd. Współpracowała widać bezkolizyjnie, m.in. przy konkordacie.

Piotr Nowina-Konopka też jest zaangażowanym i lojalnym wobec Kościoła katolikiem i też ma duże doświadczenie polityczno-państwowe jako poseł z list UD/UW, pracownik kancelarii prezydenckiej gen. Jaruzelskiego (z rekomendacji Solidarności), negocjator akcesji do UE za premiera Buzka, dyrektor w Parlamencie Europejskim. Był rzecznikiem Lecha Wałęsy, z którym rozstał się, przechodząc do politycznego obozu Tadeusza Mazowieckiego podczas kampanii prezydenckiej w 1990 r. Jest w tym sensie z polityczno-ideowej rodziny obecnego prezydenta.

Ten obóz to ludzie sympatyczni i mili – mówi ks. Kazimierz Sowa, publicysta, dyrektor religia.tv – na pewno wstydu Polsce nie przyniosą, ale nie będą też kreatorami nowych rozwiązań w stosunkach państwo-Kościół. Ja namawiałem Tomasza Arabskiego na kandydowanie, ale rozumiem, że wybrał ważniejszy politycznie i bardziej prestiżowy Madryt. W sumie w Watykanie bez zmian, zgoda i liturgia uścisków.

Zwłaszcza że za obecnego pontyfikatu może się okazać – poza gestami w rodzaju kanonizacji Jana Pawła II i wizyty papieża – że Polska nie jest już dla Watykanu tak ważna jak jeszcze za czasów Benedykta XVI. Franciszek ma na głowie większe problemy niż porządkowanie spraw w polskim Kościele. Zresztą ambasador przy Watykanie nie ma większego wpływu na stosunki Kościół-państwo w naszym kraju. Jego rola jest reprezentacyjno-organizacyjno-wykonawcza, a w związku z misją nie otrzymał od rządu nowej instrukcji.

Polityka 28.2013 (2915) z dnia 09.07.2013; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Liturgia uścisków"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną