Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Ukraina nam ucieka

W najnowszej POLITYCE: Kwaśniewski o tym, jak ratował Julię Tymoszenko

Aleksander Kwaśniewski. Aleksander Kwaśniewski. Adam Guz / Reporter
Na czwartkowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Ukraina najpewniej nie podpisze umowy stowarzyszeniowej z Unią. Były prezydent opowiada o kulisach negocjacji w Kijowie, swoich wizytach u Julii Tymoszenko i szansach na przełamanie impasu.

Wawrzyniec Smoczyński: – Panie prezydencie, ile razy był pan ostatnio na Ukrainie?
Aleksander Kwaśniewski: – 27 razy w ciągu 18 miesięcy. Z Patem Coxem byliśmy wysłannikami Parlamentu Europejskiego. Mieliśmy trzy zadania: monitorować reformy prawa i ordynacji wyborczej oraz zająć się wybiórczym stosowaniem prawa, czyli kwestią Julii Tymoszenko i innych więźniów politycznych.

Tymoszenko jest dalej uwięziona, rozmowy o stowarzyszeniu zostały zawieszone. Czuje pan osobiste ­rozczarowanie?
Oczywiście, i to głębokie. Tym bardziej że byliśmy bardzo blisko finału. Mieliśmy kompromisowe rozwiązanie sprawy Tymoszenko, gdyby dołożyć do niego sensowny pakiet ekonomiczny od Unii, który ułatwiłby Ukrainie przejście przez okres rosyjskich nacisków gospodarczych, być może dziś bylibyśmy gdzie indziej. Unia nie doceniła czynnika rosyjskiego i wewnętrznych układów w elicie władzy ukraińskiej – są w niej zwolennicy zbliżenia z Unią, ci, którzy chcą iść w drugą stronę, ale też tacy, dla których ideałem jest balans między Europą a Rosją.

(…)

W piątek wrócił pan z Charkowa. W jakich warunkach żyje Tymoszenko?
To jest szpital kolejowy. Na dziewiątym piętrze jest wydzielona część, która spełnia również funkcje więzienne, wejście tylko dla osób upoważnionych. Tymoszenko przebywa w czystym, zadbanym pokoju, od wielu miesięcy leży ze względu na dolegliwości kręgosłupa, które wymagają operacji. To jest przepuklina kręgosłupa, której nie da się cofnąć lekami czy rehabilitacją. Więc ta operacja nie jest wymyślona na potrzeby polityczne, tylko rzeczywistą koniecznością…

Cała rozmowa Wawrzyńca Smoczyńskiego z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim w najnowszym numerze POLITYKI – dostępnym od środy w kioskach, w wydaniach na iPadzie i w Polityce Cyfrowej!

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną