Kraj

Duży skok sondażowy Platformy. PiS zostaje w tyle

Duży skok sondażowy Platformy. PiS zostaje w tyle

Platforma Obywatelska / materiały prasowe
Aż 12 punktów procentowych zyskała Platforma Obywatelska we wrześniowym sondażu CBOS. Gdyby dziś odbyły się wybory parlamentarne, PO miałaby 38 proc., a PiS razem z ziobrystami i partią Gowina – 33 proc.

Do Sejmu weszłyby także: PSL (7 proc.), SLD (6 proc.) i Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (6 proc). Poza Sejmem znalazłby się m.in. Twój Ruch z poparciem sięgającym 2 proc.

To najlepszy wynik Platformy od lutego 2012 r. i o 12 proc. lepszy niż w sierpniowym sondażu. Wygląda na to, że Ewa Kopacz dzień przed prezentacją swojego nowego rządu otrzymała spory sondażowy prezent.

Pomimo utraty pozycji lidera PiS (uwzględniony z Polską Razem i Solidarną Polską) uzyskał najlepszy wynik od ostatnich wyborów parlamentarnych. 33-procentowy wynik PiS oznacza wzrost o 1 punkt procentowy w stosunku do sierpniowego sondażu.

Spośród pozostałych partii, które – według sondażu – dostałyby się do parlamentu, notowania PSL poprawiły się we wrześniu o 1 punkt proc., poparcie dla SLD zmniejszyło się o 3 punkty proc. i 1 punkt proc. mniej ankietowanych wyraziło poparcie dla Nowej Prawicy. We wrześniu poparcie dla Twojego Ruchu zmniejszyło się o 2 punkty proc. w porównaniu z sierpniem.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 11–17 września. Tak duży wzrost poparcia PO daleko przekracza granice błędu statystycznego. Kiedy rozpoczynało się to badanie, Tusk złożył już dymisję swojego rządu. Wiadomo też już było – przypomina CBOS – że następną szefową PO zostanie jej dotychczasowa pierwsza wiceprzewodnicząca, marszałek Sejmu Ewa Kopacz. W trakcie przeprowadzania sondażu prezydent Bronisław Komorowski desygnował Kopacz na stanowisko premiera i powierzył jej misję tworzenia rządu.

Lepsze notowania Platformy Obywatelskiej to najprawdopodobniej efekt awansu Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej oraz wzrostu deklarowanej frekwencji wyborczej. Poza tym teraz widać już wyraźnie, że wyborcy PO wybaczyli jej aferę podsłuchową. Zapewne to, co w ostatnim badaniu straciły partie lewicowe – SLD i TR – też przepłynęło do Platformy. 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Rozmowa z Magdaleną Grzebałkowską o życiu i jazzie Krzysztofa Komedy

Poginęli i poumierali z dezynwoltury, którą powodował alkohol, ale też z pecha i bezczelności – mówi o ponurej serii zapoczątkowanej śmiercią Krzysztofa Komedy Magdalena Grzebałkowska, autorka książki „Komeda. Osobiste życie jazzu”.

Jakub Knera
09.04.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną