Najwyższy stopień ostrzeżenia przed upałami w prawie całym kraju
Mieszkańcy tylko dwóch województw – pomorskiego i zachodniopomorskiego – unikną kolejnej fali gorąca.
Polityka

Map Polski upalnej

Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia alarmu przeciw upałom obowiązują już w 14 województwach. Temperatury powyżej 30 st. Celsjusza nie dotkną mieszkańców jedynie dwóch województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego – wynika z najnowszego komunikatu pogodowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Co się wiąże z alertem pogodowym III stopnia? „Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności” – podaje IMGW. I tradycyjnie zaleca ostrożność.

Fala suchego powietrza znad Sahary dotarła nad Polskę na początku lipca. W sobotę o godz. 15 w Legnicy i Wrocławiu odnotowano  38 st. Celsjusza – jedynie dwa stopnie od dotychczasowego rekordu temperatury, wynoszącego 40,2 st. Celsjusza. Tak gorąco było w Polsce 29 lipca 1921 r. w Prószkowie koło Opola.

W związku z upałami i brakiem deszczu na terenie niemal całej Polski obowiązuje również duże zagrożenie pożarowe w lasach. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje do turystów wypoczywających w polskich lasach o zachowanie szczególnej ostrożności. Podobnie należy zachowywać się na terenach przyleśnych, łąkach oraz torfowiskach.

Przedłużające się fale upałów mogą się okazać zabójcze, i to dla wszystkich grup wiekowych. Nie należy zatem wychodzić z domu bez potrzeby – zwłaszcza w porach najwyższych temperatur.

*

Czytaj także:
Upały to niekoniecznie powód do radości
Które kraje najlepiej zniosą zmiany klimatyczne, a które najgorzej

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną