Kraj

Języki symboli

Rekordowy Finał WOŚP. Polska dorobiła się nowego, wdzięcznego symbolu – serduszka

. . Dominik Malik/WOŚP / materiały prasowe
Serduszko to poręczniejszy symbol niż tęcza, którą latami palono na warszawskim placu Zbawiciela. Wdzięczniejszy niż opornik albo trzy literki: KOD.

24. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za nami. Na razie 44 miliony złotych (znów rekord), milion polubień na Facebooku, 120 tysięcy wolontariuszy na ulicach. Sukces. Tym większy, że z racji na deklaracje polityczne do końca nie było wiadomo, czy finał przebiegnie bez problemów.

Policja pracowała jak zwykle. Podobnie straż pożarna, harcerze i strażnicy miejscy. Ostatecznie żadnego oficjalnego rozkazu (czyli zakazu) nie było. W kilku miastach mundurowi przemaszerowali głównymi ulicami, niosąc serca na kijach. W Warszawie wielu poprzyklejało z rana czerwone serduszka do mundurów – ale deszcz padał i poodpadały, tak więc przed kamerami serduszek już było niewiele. Oficjalnego stanowiska, jakoby serduszko nie licowało z powagą munduru, też nie było.

A jednak w tym roku serduszko – lub jego brak – nie uchodziło uwagi. Jedna Polska spacerując po ulicach, uznawała za stosowne okazać przedstawicielom tej drugiej – oklejonym serduszkami – stosowną dezaprobatę. A ci rewanżowali się, że brak serca nie powinien być powodem do dumy.

Tak oto Polska Druga dorobiła się nowego, wdzięcznego symbolu – serduszka. Poręczniejszego niż tęcza, którą latami palono na warszawskim placu Zbawiciela. Wdzięczniejszego niż opornik (tym bardziej, że te znane pokoleniu Ikea np. z komputerów to już zwykle kosteczka wielkości milimetra) albo trzy literki: KOD. Czy też śpiewane po obu stronach „Mury” Kaczmarskiego. Skoro chodzi już przede wszystkim o to, aby ich nie dać ruszyć.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dzisiejsza bieda jest inna. Pieniądze jej nie przegonią

Według GUS bieda jest w Polsce marginesem: w skrajnym ubóstwie żyje nieco ponad 4 proc. Polaków i tylko 6,5 proc. rodzin wielodzietnych. 500 plus poprawiło statystyki finansowe, ale ci naprawdę najubożsi bardziej niż pieniędzy potrzebują ludzkiej pomocy.

Juliusz Ćwieluch
26.03.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną