Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Niezłomna

Niezłomna, coraz bardziej kontrowersyjna Magdalena Ogórek

Jako feministce trudno jej pogodzić się z tym, że „większość kobiet, które pojawiły się na »czarnym marszu«, sprawia wrażenie komitetu wzajemnej adoracji”. Jako feministce trudno jej pogodzić się z tym, że „większość kobiet, które pojawiły się na »czarnym marszu«, sprawia wrażenie komitetu wzajemnej adoracji”. Michał Dyjuk / Reporter
Jeśli człowiek wie, czego chce, to nigdy nie pobłądzi. Choćby nawet musiał w kilka miesięcy pokonać drogę z bieguna lewicowego na prawicowy. Dzięki Magdalenie Ogórek już wiemy, jak to się robi.
Komplementy najcięższego kalibru warto zarezerwować dla prezesa. Na zdjęciu: Magdalena Ogórek na uroczystości wręczenia nagrody Człowieka Roku Tygodnika Wprost.Wprost/Forum Komplementy najcięższego kalibru warto zarezerwować dla prezesa. Na zdjęciu: Magdalena Ogórek na uroczystości wręczenia nagrody Człowieka Roku Tygodnika Wprost.
Magdalena Ogórek ma już rozpoznawalność na poziomie papieża. Teraz trzeba ugruntować antysalonowy wizerunek i cierpliwie czekać.Michał Dyjuk/Forum Magdalena Ogórek ma już rozpoznawalność na poziomie papieża. Teraz trzeba ugruntować antysalonowy wizerunek i cierpliwie czekać.

Jej rozterki są pieczołowicie dokumentowane. Zawodowi plotkarze załamywali już ręce, że Magda przestała zaliczać każdą ważną imprezę w stolicy. Jesienią wróciła jednak na ściankę. Ostatnio znów wyznała, że „show-biznes nigdy jej nie pociągał”.

Choć w celebryckiej branży od niedawna, jej dossier na Pudelku robi wrażenie. Niedawno paparazzi namierzyli ją w modnej parce Mr&Mrs Italy (7 tys. zł) i z torebką Chanel (6,5 tys.). W grudniu torebka pochodziła od Prady (ok. 5 tys.) i – jak donosił plotkarski portal – to już jej trzecia z katalogu włoskiej firmy. Z kolei w listopadzie Magda pojawiła się na premierze nowego „Pitbulla” w różowym płaszczyku Prady, uzupełniając kreację torebką Dolce&Gabbana (ok. 5 tys.). „Będzie ikoną stylu?” – zastanawiał się Pudelek. Sama wyznała w telewizyjnej śniadaniówce: „Jestem perfekcjonistką i estetką”.

Mylić się jednak będzie ten, kto zarzuci Magdzie Ogórek nadmierne epatowanie opinii publicznej swym dobrostanem. Bo – już jako Magdalena Ogórek, czyli niepokorna komentatorka polityczna mawiająca o sobie, że „nie całowała salonu w pierścień” – konsekwentnie przecież opowiada o dobrostanie całego społeczeństwa czasów „dobrej zmiany”. Wiadomo – 500+. I to ludzi naprawdę interesuje – podkreśla w większości wypowiedzi – a nie jakiś tam Trybunał Konstytucyjny.

Kolejna kreacja nazywa się „dr Ogórek” i stanowi nadwiślański odpowiednik Indiany Jonesa. Media szeroko relacjonowały jej spektakularne wysiłki na rzecz odzyskania dzieł sztuki zagrabionych w Krakowie przez austriackiego nazistę Ottona von Wachtera. Sama zresztą obszernie opisała na łamach „Do Rzeczy” sukces swej wiedeńskiej eskapady, w trakcie której pieczołowicie otwierała sumienie Horsta, syna grabieżcy. Przy okazji dostało się administracji państwowej za „chroniczny imposybilizm” w odzyskiwaniu skarbów narodowych.

Ministerstwo Kultury sprostowało później, że z tym imposybilizmem to przesada. Otóż skradzione dzieła sukcesywnie wracają do ojczyzny (i pojawiły się stosowne przykłady); po prostu nie nadaje się tym sukcesom aż takiego rozgłosu. Resort nie miał jednak wielkiego żalu do dr Ogórek, skoro przyznał 40 tys. zł dotacji – to górna granica dofinansowania – na jej książkę o rodzinie Wachterów. Smutniejsze, że zazdrośnicy z konkurencyjnego tygodnika „wSieci” nie docenili dobrej roboty i po buchaltersku wyliczyli faktyczną wartość odzyskanych skarbów. „Amatorska akwarelka panny z dobrego domu Julii Potockiej” miała być warta raptem 4 tys. zł. Jeszcze niżej wyceniono XVIII-wieczną mapę Rzeczypospolitej Obojga Narodów. „Trochę zatłuszczoną i zalaną”, gdyż latami tkwiła za szkłem na blacie barku w rezydencji Wachterów. Zaś o XVI-wiecznym miedziorycie, ostatnim z odzyskanych skarbów, niewiele na razie wiadomo. „Jeśli się spojrzy na chłodno, to Horst Wachter niewielkim kosztem zapewnił sobie niezły piar” – skomentowała cytowana przez „wSieci” dr Joanna Lubecka z IPN. Cóż jednak złego w dobrym piarze?

Polityka to władza, pieniądze i popularność

Tak mówił Darek Konopka, bohater słynnego dokumentu „Jak to się robi” Marcela Łozińskiego z 2006 r., będącego rejestracją kilkuletniego eksperymentu Piotra Tymochowicza, który usiłował dowieść, że kreacja wizerunku nie ma granic i w mediokracji na polityczne szczyty da się wynieść byle cwaniaka. Wyszło mu średnio, bo choć ekranowa manipulacja robiła wrażenie, to – co życie później zweryfikowało – miała przykrótkie nogi. Wyłoniony z castingu na politycznego lidera Konopka, młody chłopak z Tychów, po zejściu z ekranu nie tylko nie zrobił kariery, a jeszcze został skazany za oszustwo przy okazji wyborów samorządowych w Oleśnicy. Choć może gdyby pod opiekę Tymochowicza trafiła wtedy znacznie bardziej utalentowana Magdalena Ogórek, to rzecz skończyłaby się happy endem?

Jak zostać liderem? Są trzy drogi. Przez ewolucję, czyli krok po kroku, stopniowo, różne szczeble kariery. Drugi sposób to wykorzystać moment historyczny i pojawić się na czele. I jest trzecia metoda: samodzielnego wykreowania.

Trzeba od czegoś zacząć. Poszukać sobie miejsca w życiu. Zwłaszcza gdy natura przyznała niebagatelne bonusy. Magda próbuje więc różnych ścieżek. Konkursy piękności i castingi, w końcu udaje się wkręcić do jakiejś bzdurnej telenoweli. Szlifuje też wnętrze, inwestuje w siebie, wysiaduje w bibliotekach, poważnie myśli o doktoracie. I kręci się blisko tych, którzy dużo mogą. A czas jest taki, że najwięcej może SLD. Pomaga więc w kampanii wyborczej. Młodzi z wolnym czasem i zapałem zawsze są tu mile widziani. A jak dziewczyna jeszcze dobrze wygląda i ma coś w głowie, rosną szanse, że jakiś ważny towarzysz z góry w odpowiednim momencie przypomni sobie o niej.

Magda łapie robotę w MSWiA, a przy okazji męża na wysokim stanowisku w resorcie. Sam minister Kalisz będzie świadkiem na ślubie. Potem przejście do kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego. Nic wielkiego, tylko staż, ale przecież to dopiero etap tworzenia dobrego CV. Szkoda jednak, że dobre czasy dla SLD już się kończą.

Na bezrybiu i rak ryba. Dobry więc i etat w biurze Klubu Parlamentarnego Sojuszu. Młoda działaczka organizuje teraz kalendarz przewodniczącemu Napieralskiemu, kseruje papiery, parzy kawę, umila czas gościom oczekującym na spotkanie. Z czasem przestaje to jednak wystarczać, trzeba myśleć o własnym rozwoju. Zwłaszcza że doktorat już obroniony. Może lepiej zakręcić się przy rządzącej teraz Platformie? Łowy nie kończą się jednak sukcesem, zostaje więc przy lewicy. Z dalekiego miejsca na liście, bez szans na mandat, startuje do Sejmu. Dość ma jednak kontaktów, aby wskoczyć jeszcze na konsultanta do NBP (prezesem jest Marek Belka), a nawet do firmy Jana Kulczyka. W końcu jednak obrotna Magda (choć teraz już bardziej dr Ogórek) decyduje się postawić na media.

Raz czy dwa zaproszą do telewizji i już jest w obiegu jako ekspertka od Kościoła. Feministyczna Eliza Michalik najwyraźniej ma ją za swoją, bo co rusz zaprasza do swojego programu w Superstacji. Czasem dusi, aby powiedziała od siebie coś mocniejszego o „czarnych” albo aborcji. Ale na wizji dr Ogórek nigdy nie daje się sprowokować. Gładkie i okrągłe zdania, zero emocji, powaga analityka. Tak jest lepiej. O, właśnie dostała stały program w jednym z kanałów TVN. Poznaje nowych ludzi i…

I nadchodzi moment historyczny. Leszek Miller proponuje start w wyborach prezydenckich. Tylko człowiek słaby i zakompleksiony pytałby w takiej chwili: „dlaczego akurat ja?”. Bez wahania łapie więc byka za rogi. Jak ktoś spyta, to odpowie, że od dawna pragnęła „poważnej rozmowy z Polakami”.

Podejrzewam, że oni są tak cyniczni jak ty. Jest to pewna kpina z demokracji. To, co ty robisz. To, że demokracja dopuszcza coś takiego, że każdy może, to jeszcze, kurna, nie oznacza, że każdy powinien.

Coś tu jednak nie zatrybiło. Były podstawy sądzić, że skoro jest jedyną kobietą w stawce, to wszystkie dyżurne feministki – w końcu przecież lewicowe – już na starcie zgotują owację. Tymczasem i one, i w ogóle cały salon pokazał kandydatce Ogórek figę. Słychać zewsząd, że Miller oszalał, wyciągając z kapelusza nieznaną nikomu blondynkę. I że prezydentura to nie program „pierwsza praca”. Któryś z pismaków zresztą rozkminił, że bogate doświadczenie kandydatki Ogórek w administracji to głównie bezpłatne staże. Nie tak miało być. Chłopaki ze sztabu zdezorientowane, media dobijają się o wywiady, jest szum. Nie wiadomo, co robić, więc kandydatka Ogórek na wszelki wypadek chowa się przed światem. Nie odbiera telefonów z centrali (swoją drogą te komuchy strasznie obciachowe) i wynajduje sobie własnych doradców. Z SLD i tak nic już nie będzie, lepiej więc inwestować w siebie. I tak powstaje legenda kandydatki niezależnej. „Spoza warszawskich salonów, spoza jakichkolwiek koterii, spoza układu towarzyskiego”. Już zresztą widać, że w tym sezonie taką melodię wszyscy będą nucić.

Konwencja w Ożarowie fajnie wyszła. Kandydatka Ogórek odgrywa się na „dyżurnych autorytetach”, które śmiały wypomnieć te nieszczęsne staże. Przekuwa to w swój atut. Uderza do „młodych na wiecznych stażach”. Że nie dla nich „etaty w spółkach Skarbu Państwa zarezerwowane dla rodzin polityków”. Zalotnie odgarniając przy tym włosy: „Spójrzcie, jak nie chcą mnie wpuścić do polityki, bo nie chcą, abym o was walczyła”. Dla każdego coś miłego. Godne zarobki, wyższe emerytury, darmowe przedszkola, ale i mniej fiskalizmu i „opresyjnego państwa”.

Millerowi zabawnie skurczyła się twarz, gdy kandydatka zapodała śpiewkę o „zabetonowanej scenie” i „tych samych ludziach rządzących od 30 lat”. I dobrze, teraz może jej skoczyć. Zbyt długo czekała na swoją szansę, aby ją wypuścić z rąk, wikłając się w jakieś komusze geszefty. Nie ma głupich, lewica teraz nikogo nie grzeje. Jeszcze kilka tygodni wspólnie się pomęczmy, a potem zrobimy sobie „pa, pa” i każdy pożegluje w swoją stronę.

Te dwa procenty z haczykiem nie rzucają na kolana. Pewnie przez Kukiza, który był jeszcze bardziej spoza układów. Ale generalnie plan się powiódł. Magdalena Ogórek ma już rozpoznawalność na poziomie papieża. Teraz trzeba ugruntować antysalonowy wizerunek (gratulacje od serca dla zwycięskiego Dudy!) i cierpliwie czekać.

Stwórzcie legendę o sobie. Nie mogą to być kłamstwa, ale rzeczy przejaskrawione, ubarwione. Gazeta to nie konfesjonał, dziennikarz to nie ksiądz, a opinia publiczna to nie Bóg.

Ogólne parametry wizerunku są zgodne z parametrami „dobrej zmiany”, lecz warto jeszcze dostroić niektóre częstotliwości. Nie da się przecież uciec przed pytaniem, dlaczego kandydatka SLD chwali teraz rządy PiS.

A więc, po pierwsze, Magdalena Ogórek konsekwentnie przypomina, że była przecież kandydatką niezależną, a jedynie popieraną przez SLD. Bez sensu? Nie takie bzdury ludzie kupują. Po drugie, równie stanowczo udowadnia, że jej program z kampanii był absolutnie zbieżny z tym, co robi teraz PiS. Pomija więc takie sprawy, jak poparcie dla in vitro i konwencji antyprzemocowej oraz „zamykanie przeszłości na kartach podręczników historii” – teraz to już passé. A już najgłębiej należy zakopać „normalizację stosunków z Rosją” i „podniosłabym słuchawkę, by zadzwonić do prezydenta Federacji Rosyjskiej”. Cholera jasna, co też człowieka wtedy podkusiło, żeby takie bzdury wygadywać?

Jeśli chodzi o sławetne „pisanie prawa od nowa”, precyzuje, że po prostu miała na myśli nowe prawo podatkowe. O tym samym mówi przecież Morawiecki. Tak samo jak PiS, ona też chciała zmieniać konstytucję. Nawet z Macierewiczem jej po drodze, bo mówiła przecież w kampanii o konieczności powołania „gwardii narodowej”. A – tłumacząc z amerykańskiego na nasze – to przecież nic innego, jak Obrona Terytorialna. Aby dodatkowo wzmocnić przekaz, Magdalena Ogórek wrzuca na Insta fotkę ze strzelnicy, na którą zabrał ją nowy przyjaciel Łukasz Warzecha z „Do Rzeczy”. Co było do przewidzenia, Pudelek natychmiast zasugerował ich romans. Nie ma tego złego. Dawniejsze zdjęcia spod ścianki z lewakiem Węglarczykiem zaczynały już widocznie ciążyć.

Nie może być bowiem wątpliwości, po której stronie jest teraz Magdalena Ogórek. Nadal przypomina, że była „kandydatką wolnościową”. Nie może więc teraz milczeć, oglądając „krzykliwe grupki z KOD, które deklarują obalenie demokratycznie wybranego rządu”. Wolność nie jest bowiem „sianiem fermentu”. Czuje się też w obowiązku upominać sędziów z Trybunału Konstytucyjnego, że „opłacani są z naszych podatków i mają służyć obywatelom”.

Jako feministce trudno jej pogodzić się z tym, że „większość kobiet, które pojawiły się na »czarnym marszu«, sprawia wrażenie komitetu wzajemnej adoracji”. Nie o taki feminizm w swojej kampanii walczyła.

Zacznijcie od dowartościowania. Mówcie od serca: podziwiamy pana odwagę, cenimy pana za to, siamto, owamto. To trzeba powiedzieć na początku, trzeba go kupić. Szczerość? A gdzie ty masz szczerość w polityce, na litość boską, człowieku?

Komorowski, zdaniem dr Ogórek, pomylił swą prezydenturę z „luksusową emeryturą”. A Duda? Trzeba powiedzieć uczciwie: „To jest bardzo aktywna prezydentura po tej biernej prezydenturze w wykonaniu Bronisława Komorowskiego. Czynny, aktywny prezydent, którego widać i który z pełną dynamiką angażuje się nie tylko w wizyty zagraniczne, ale też zabiera głos w sprawach, które bezpośrednio dotykają Polaków”. Należy też wspomnieć o jego bogatej osobowości i o tym, że nie czyta z kartki. Aha, nie zaszkodzi też wyrazić „ogromnego zachwytu Agatą Dudą”.

Magdalena Ogórek docenia też premier Szydło: „Świetnie sobie radzi w trudnej sytuacji nieustannych ataków na rząd. Kibicuję kobietom w polityce i naprawdę trudno by mi było powiedzieć o premier Szydło coś niemiłego”.

Komplementy najcięższego kalibru warto jednak zarezerwować dla prezesa: „Na pewno jest wybitnym politycznym strategiem. Realizuje wizję Polski, wobec której opozycja jest kompletnie bezsilna. (…) Różni go od innych polityków wszystko. Nie ma dziś w Polsce innej osoby, która miałaby całościową wizję Polski. (…) Liderzy opozycji grają w innej lidze. Niestety, podwórkowej”.

Na tym etapie projektu pożądana jest jednoznaczność. A więc, po pierwsze, w każdym wywiadzie trzeba powtarzać te same zdania (bo musi się utrwalić). Po drugie, nie zakłócać komunikatu niepotrzebnymi dygresjami. Po trzecie, nawet w rozmowie z dziennikarzem prawicowym przebijać go entuzjazmem dla dzisiejszej władzy.

Na ataki luminarzy salonu (zwłaszcza Lisa) zawsze się odcinać. Tylko dodają wiarygodności. Zero kompleksów. Magdalena Ogórek jest przecież jak Margaret Thatcher – i nie ma problemu, aby powiedzieć o tym publicznie – która mawiała: „Nie atakują cię kochana? To znaczy, że nic nie zrobiłaś”.

Ten projekt miał być elementem twojego planu życiowego? Tak, to miał być, powiedzmy, środek do osiągnięcia pewnych celów. Liczyłem na to, że jak zaistniejemy w tym środowisku, to w pewnym momencie ktoś powie: fajnie, poznaliśmy się na tyle, że mam dla ciebie taką i taką propozycję.

Inwestycja już zaczyna procentować. Na razie to tylko program w TVP Info i ministerialna dotacja na książkę. Zaproszeń i nowych znajomości trudno nawet zliczyć. A to dopiero początek. Teraz jest czas rozsyłania uśmiechów i opowiadania o życiowym spełnieniu. Naukowym, macierzyńskim, towarzyskim. Polityka? Dr Magdalena Ogórek naturalnie brzydzi się kokieterią i hipokryzją, więc sprawę stawia uczciwie: „Nie wykluczam, że w jakiejś przyszłości – nie wiem jakiej – moje drogi z polityką się przetną”. Ale póki co, chwilo trwaj. Jesteś piękna!

***

Śródtytuły są fragmentami rozmów z filmu „Jak to się robi” w reżyserii Marcela Łozińskiego.

Polityka 13.2017 (3104) z dnia 28.03.2017; Polityka; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Niezłomna"
Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną