Główne tezy exposé premiera Mateusza Morawieckiego
Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie główne zadania, jakie stoją przed jego rządem.
Premier Mateusz Morawiecki
P.Tracz/Kancelaria Prezesa RM

Premier Mateusz Morawiecki

1. Rząd jest ten sam, kierunek działania jest ten sam, drogowskazy i wartości są te same. To rząd kontynuacji, który będzie realizował politykę wspierania polskich rodzin. Rozwój i sprawy społeczne to jedno i to samo; kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej.

2. Moim pragnieniem jest, żeby rząd Zjednoczonej Prawicy był rządem zjednoczonej Polski; rząd i premier mają służyć całemu krajowi, każdemu obywatelowi RP. Polska jest jedna. Dla wszystkich starczy miejsca.

3. Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Ten głęboki wymiar wspólnotowy jest głęboko wpisany w naszą tradycję, w pomoc zesłańcom. Żegota ratująca naszych żydowskich współbraci czy „Solidarność” to prawdziwe dowody, czym jest polskość i czym jest wspólnota. Nie ma dla mnie ważniejszej sprawy niż odbudowanie tego, co straciliśmy w wyniku zaborów, wojen i komunizmu. Teraz mamy w rękach unikalną szansę i nie możemy jej zmarnować.

4. Nie jesteśmy i nie będziemy rządem ideologicznych skrajności – daleko nam do neoliberalizmu i równie daleko nam do socjalizmu. Nie tylko dlatego, że taki dogmatyzm nie działa, ale również dlatego, że lepiej jest łączyć.

5. Nasz rząd będzie ambitny w zmienianiu państwa. Polityka musi być ambitna, rząd nie jest od administrowania, ale od rządzenia.

6. Musimy uczyć się przygotowywać spójne prawo i podejmować decyzje podporządkowane długofalowym strategiom rozwojowym. Nie zawsze im więcej prawa i ustaw, tym lepiej, czasami jest odwrotnie. W ostatnich 25 latach co roku było więcej prawa, postaramy się zatrzymać tę falę. Do tego potrzebne będzie Centrum Analiz Strategicznych.

7. Narodowa suwerenność i tradycja są atutem, a nie balastem w zmaganiach z modernizacją Polski. To dzisiejsza polityka gospodarcza decyduje, czy Polska będzie producentem wysokich technologii czy rynkiem zbytu dla zagranicznych firm.

8. Pierwszym arcyważnym zadaniem jest służba zdrowia. Nie ma godnego życia bez sprawnej opieki zdrowotnej, dlatego doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB w ciągu najbliższych kilku lat. Deklaracja ta to odpowiedź na słuszne postulaty pacjentów, personelu medycznego, lekarzy i pielęgniarek. Już w tym roku m.in. na skrócenie kolejek i zakup sprzętu przeznaczono dodatkowe 4 mld zł. Zwracam się do lekarzy i wszystkich, którzy pracują w szpitalach i przychodniach, abyście stali się częścią dobrej zmiany, której fundamentalnym celem jest zbudowanie nowoczesnej służby zdrowia. Uruchomimy dwa programy, które unowocześnią polską służbę zdrowia: Narodowy Instytut Onkologii oraz Narodowy Program Zdrowia Kardiologicznego. Zresztą nie wszystko chyba musi mieć przydawkę „narodowy”, może być „polski” albo „państwowy” – też pięknie.

9. Kolejnym obszarem będzie środowisko. Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne, miara tego, czy Polska jest dojrzałym krajem. Program walki ze smogiem to program wsparcia najuboższych, chcemy zlikwidować ubóstwo energetyczne.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj