„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Kraj

Władza leczy się bez kolejki. Oburzonego pacjenta szpital MON straszy służbami [NAGRANIE]

. . Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Po sygnale od czytelnika, że wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski i prezydencki minister Paweł Soloch korzystają z usług szpitala MON bez kolejki, użyłem prowokacji dziennikarskiej. Podając się za pacjenta, pytałem, skąd te przywileje.

Udając oburzonego pacjenta, który nie godzi się na takie przywileje władzy, zadzwoniłem do szefostwa Kliniki Rehabilitacji. Po kilku wykrętnych wyjaśnieniach, czemu szef BBN i wiceminister MON wchodzą na krioterapię bez kolejki, usłyszałem tekst, który mnie zmroził: „Jak będziecie tak mocno dociekać, to tam jest kamera. Ładnie was tam wszystkich ponagrywa. Będziecie chodzić się spowiadać do odpowiednich służb. Także ja bym zalecał rozsądek”. Cały zapis rozmowy – dalej, także w wersji audio.

Krioterapia władzy (1). Sesja 26 stycznia 2018, 9.00

„Dziś był taki incydent: o godz. 9.00, kiedy suweren czekał na wejście do kriokomory, nagle wpadł pan Soloch i został obsłużony pojedynczo, choć normalnie wpuszczają po pięć osób, a po nim przyszedł pan Szatkowski i też wszedł sam przed suwerenem” – zadzwonił do OKO.press czytelnik w piątek, 26 stycznia. Rzecz działa się w Klinice Rehabilitacji Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Obrony Narodowej przy ul. Szaserów w Warszawie.

Zabieg w kriokomorze to część rehabilitacji, którą naszemu czytelnikowi zalecił lekarz. Trwa około trzech minut. Pacjenci musieli więc czekać dziesięć minut dłużej niż zwykle. Jak relacjonuje nasz czytelnik, byli jednak oburzeni samym faktem, że zostali potraktowani jako pacjenci drugiej kategorii.

„Kiedy Szatkowski wyszedł z poczekalni, powiedziałem: co, kolejka pana nie obowiązuje? A suweren czeka! Był niesamowicie zaskoczony. Aż pomylił kierunki. Zamiast skręcić w lewo, skręcił w prawo. Ale słowem się nie odezwał i poszedł”.

Obaj wysocy urzędnicy zgodnie z zaleceniami lekarzy po zabiegu krioterapii powinni rozgrzać organizm na sali ćwiczeń, ale zniknęli bez śladu.

Paweł Soloch (rocznik 1962) jest sekretarzem stanu i od początku kadencji Andrzeja Dudy szefem prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, studiował m.in. w Lozannie i Paryżu. Od 1992 roku pracował w kilku ministerstwach. Tomasz Szatkowski (1978), podsekretarz stanu (wiceminister) w Ministerstwie Obrony Narodowej od 2015 roku, jest absolwentem prawa i studiów wojennych w King’s College w Londynie. W 2009 roku był – przez chwilę – prezesem TVP.

Krioterapia władzy. Sesja 29 stycznia 2018, godz. 9.15

29 stycznia na krioterapię przyszedł już tylko Szatkowski. „Ok. 9.15 zjawia się w towarzystwie jednego z fizykoterapeutów, wchodzi bez kolejki, czyli omija kolejkę, wzbudzając przy tym wielkie oburzenie oczekujących, i ma mierzone ciśnienie. Ok. 9.20 przed wszystkimi wchodzi jako jedyny do kriokomory” – relacjonuje ten sam czytelnik.

Już po wyjściu wiceministra, gdy wywoływano nazwiska pacjentów, padło: „Szatkowski!”. „Należy zatem przypuszczać, że ma kartę zabiegową jak normalny obywatel” – domyśla się czytelnik.

Dobre rady szefostwa Kliniki: Jak będziecie tak dociekać, to tam jest kamera… 29 stycznia, 12.10

Postanowiłem sprawdzić, czy sekretarzom Kancelarii Prezydenta i MON przysługuje przywilej korzystania z usług szpitala bez kolejki i z pominięciem ogólnych zasad.

Byłem ciekawy, jaką odpowiedź na to pytanie dostałby zwykły pacjent. Zadzwoniłem na numer kierownictwa Kliniki Rehabilitacji szpitala MON, przedstawiając się jako świadek zajścia. Liczyłem, że dostanę prawdziwszą odpowiedź, niż gdybym pytał jako dziennikarz.

Odpowiedź dostałem, ale zupełnie niespodziewaną.

Kiedy przez telefon opisałem sytuację i oburzenie pacjentów, członek kierownictwa Kliniki odpowiedział (przytaczam rozmowę dosłownie): „Jest to zgodnie z ustawą. Biuro prezydenta ma… My mamy ich objąć ochroną, że tak powiem, bez kolejki im przysługuje obsługa”.

A z jaką ustawą? Naprawdę szukałem…

No taka jest… Biuro… Obsługa Biura Prezydenta Rzeczypospolitej, że tak powiem, mogą być bez skierowania u nas przyjmowani w każdej chwili. To jest ustawa, że tak powiem, ministra obrony narodowej. Zarządzenie.

Ustawa ministra obrony narodowej? A jak nazywa się ta ustawa? Szukałem i nie znalazłem tych przepisów.

Słabo pan szukał, proszę pana.

No to proszę mi powiedzieć, jaka to jest ustawa. Bo ja nawet znalazłem taką ustawę, ale ona dotyczyła premiera i bodajże marszałka Sejmu, ale wiceministrów to już nie.

No, wiceministrów pewnie nie, ale jest to szpital wojskowy. I dlatego, że tak powiem, wiceministrowie to są nasi przełożeni.

Aha. To chodzi o ustawę czy o to, że to są państwa przełożeni?

Nasi przełożeni. Jak będziecie tak mocno dociekać, to tam jest kamera. Ładnie was tam wszystkich ponagrywa. Będziecie chodzić się spowiadać do odpowiednich służb. Także ja bym zalecał rozsądek.

Ale jak to? Zapytać nie można, bo służby będą mnie śledzić?

Zapytać można. Wszędzie można zapytać. Ale ja uważam, że tak powiem, pan, że tak powiem, szef gabinetu prezydenta ma prawo, że tak powiem, zgodnie z ustawą być bez kolejki przyjęty. Także tutaj na pewno nie macie racji. Co do wiceministra, to nie jestem do końca pewien, ale, no, tu grzecznościowo z kolei, skoro to jest szpital MON, a to jest nasz przełożony, no to, że tak powiem, który nadzoruje służbę zdrowia, no to wiadomo.

Tutaj można posłuchać całej rozmowy (ponad trzy minuty).

Honorowi dawcy krwi? 12 litrów minimum

Przed rozmową z kierownictwem Kliniki Rehabilitacji sprawdziłem, jakie przepisy mogłyby pozwalać Szatkowskiemu i Solochowi korzystać z krioterapii bez kolejki. Gdyby któryś z nich był premierem, prezydentem, marszałkiem Sejmu lub Senatu, miałby prawo do leczenia „w razie nagłego zachorowania lub urazu, wypadku, zatrucia lub konieczności natychmiastowego leczenia szpitalnego” (zgodnie z art. 5a ustawy o Wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe – prawo do świadczeń opieki zdrowotnej).

Szatkowski i Soloch aż tak wysokich stanowisk jednak nie zajmują, a nawet gdyby, to zabieg krioterapii z pewnością nie był terapią po nagłym wypadku.

Urzędnicy mogliby jednak mieć prawo do korzystania z rehabilitacji bez kolejki, gdyby byli Zasłużonymi Honorowymi Dawcami Krwi. Żeby dostać legitymację dawcy krwi, wystarczy oddać sześć litrów. Nie możemy więc wykluczyć, że ministrowie Szatkowski i Soloch mają takie legitymacje. Szansa, że należą do innej z uprzywilejowanych grup, jest mniejsza.

Jednak nawet gdyby byli honorowymi dawcami, upoważniałoby to ich jedynie do korzystania z krioterapii bez kolejki, ale nie pojedynczo.

Jeśli co do zasady pacjenci mrożeni są piątkami, ta zasada powinna obejmować także sekretarzy stanu.

Nie wykluczamy jednak, że specjalne przywileje pracownikom MON i Kancelarii Prezydenta daje rozporządzenie, o którym usłyszeliśmy od kierownictwa kliniki (nie udało nam się go znaleźć), lub specjalne umowy podpisane ze szpitalem.

O to, jaka dokładnie jest podstawa prawna uprzywilejowania pacjentów Tomasza Szatkowskiego i Pawła Solocha OKO.press zapytało – mailem – rzecznika szpitala. Pytaliśmy również, czy szpital zamierza przekazać nagrania z poczekalni w klinice rehabilitacji „odpowiednim służbom”. I w ogóle do jakich celów używa takich nagrań.

OKO.press czeka na odpowiedź.

Reklama
Reklama