Kraj

Polscy Żydzi: Apelujemy o zmianę treści ustawy o IPN

Obozy zagłady były zakładane przez nazistów na terenie okupowanej Polski w celu mordowania narodu żydowskiego w ramach „Ostatecznego Rozwiązania'”. Obozy zagłady były zakładane przez nazistów na terenie okupowanej Polski w celu mordowania narodu żydowskiego w ramach „Ostatecznego Rozwiązania'”. bkang83 / Flickr CC by 2.0
Nie ma wątpliwości, że określenie „polskie obozy śmierci” jest kłamstwem. Nie możemy jednak zgodzić się na karanie więzieniem za słowa.

My, Żydzi polscy, zwracamy się do parlamentarzystów RP o zmianę treści ustawy o IPN.

Nie ma wątpliwości, że określenie „polskie obozy śmierci” jest kłamstwem. Obozy zagłady były zakładane przez nazistów na terenie okupowanej Polski w celu mordowania narodu żydowskiego w ramach „Ostatecznego Rozwiązania'”. Dlatego kłamstwem jest przypisywanie narodowi polskiemu współodpowiedzialności za ich powstanie. Jako świadkowie oraz jako potomkowie Żydów i Żydówek zamordowanych w Holokauście sprzeciwiamy się temu kłamliwemu określeniu.

Nie możemy jednak zgodzić się na karanie więzieniem za słowa. Wierzymy, że osoby, które posługują się tym sformułowaniem, nie robią tego dlatego, że obwiniają Polaków za utworzenie obozów, tylko używają go jako określenia geograficznego – co samo w sobie jest też nieprawdziwe, bo Polski w czasach Holokaustu nie było. Jednak w naszej ocenie nieprecyzyjne określenia geograficzne nie powinny być powodem do nakładania kar finansowych, a tym bardziej zamykania w więzieniu, na co pozwala ustawa.

W końcu przyjęcie zmian w ustawie w zaproponowanej formie może skutkować karaniem za mówienie prawdy o polskich szmalcownikach i tych polskich obywatelach, którzy mordowali swoich żydowskich sąsiadów. W naszej ocenie jest to zapis nie tylko ograniczający wolność wypowiedzi, ale przede wszystkim dążący do fałszowania historii. Dlatego zwracamy się do parlamentarzystów RP, aby odrzucili te poprawki do ustawy.

Bardzo dobrze wiemy, jak bolesne są przekłamania na temat zbrodni hitlerowskich. Chcemy dbać o dobre imię Polski i szukać wspólnego języka do opowiadania o tych tragicznych wydarzeniach, dlatego apelujemy o nawiązanie dialogu z nami Żydami polskimi.

Podpisali:

1. Jan Gebert
2. Karol Becker
3. Jarosław J. Szczepański
4. Marian Kalwary
5. Irena Wiszniewska
6. Maksymilian Jackl
7. Daniela Malec
8. Krystyna Bielecka
9. Agnieszka Ziątek
10. Klementyna Wohl
11. Magda Rubenfeld Koralewska
12. Zofia Gebert
13. Maciej Kirschenbaum
14. Karolina Buchwald-Pawlak
15. Rabin Maciej Pawlak
16. Tomasz Kossakowski
17. Joanna Sokolińska
18. Paulina Telechon
19. Kamila Pściuk-Glazer
20. Marek S. Jeżowski
21. Rabin Mati Kos
22. Łukasz Kos
23. Joanna Niemirska
24. Magdalena Hen
25. Anna Rozenfeld
26. Patrycja Dołowy
27. Agnieszka Cahn
28. Tanna Jakubowicz-Mount
29. Paweł Passini
30. Grzegorz Lindenberg
31. Małgorzata Lanota
32. Sławomir Grünberg
33. Kordian Gdulski
34. Krystyna Budnicka – wiceprzewodniczaca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce
35. Ruta Śpiewak
36. Maksymilian Wudecki
37. Barbara Krawcowicz
38. Paulina Skotnicka
39. Karolina Szykier-Koszucka
40. Zofia Noworól
41. Józefina Wardenga
42. Mikołaj Trzaska
43. Jan Kirschenbaum
44. Joanna Sobolewska-Pyz – przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama