Dekomunizacja nazw ulic dzieli Polaków
Dekomunizacja ma w Polsce tylu zwolenników co przeciwników – wynika z najnowszego raportu CBOS.
Trasa Łazienkowska w Warszawie
Grażyna Myślińska/Agencja Gazeta

Trasa Łazienkowska w Warszawie

W myśl ustawy „o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej” z polskiej przestrzeni publicznej znikają nazwiska, które – w ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – spełniają te kryteria. To IPN sporządził listę nazwisk do wymiany (sporadycznie ją uzupełnia).

Wytycznym mają się podporządkować samorządy. Jeśli nie wdrożyły zmian do września 2017 roku, zmiany zarządzają wojewodowie. W razie sprzeciwu – samorządów, mieszkańców – decyzje wojewodów można zmienić, ale sprawę rozstrzyga IPN w porozumieniu właśnie z wojewodami.

Co Polacy sądzą o dekomunizacji ulic?

CBOS sprawdził, co o tych zmianach sądzą Polacy. Badanie odbywało się w dniach 9–17 stycznia tego roku, przepytano 951 osób. Co czwarty ankietowany (29 proc.) potwierdził, że w ostatnim roku w jego miejscowości doszło do jakichś zmian w nazwach ulic, dróg albo placów. Najwięcej zmian widzą wokół siebie mieszkańcy dużych miast (o populacji 100–499 tys. i większej), rzadziej mieszkańcy wsi. 55 proc. badanych nie zanotowało w swoim miejscu zamieszkania żadnych zmian.

Co ciekawe, ci, którzy zauważają zmiany w swoim otoczeniu, częściej je popierają (48 proc.), niż się im sprzeciwiają (40 proc.).

Z ustaleń CBOS wynika, że Polacy są w kwestii dekomunizacji niemal równo podzieleni. Zapytano: „Ponad rok temu weszła w życie ustawa nakładająca obowiązek zmiany nazw dróg, ulic, placów itd. upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia, daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny albo propagujące taki ustrój. Czy popiera Pan(i) dekomunizację nazw dróg, ulic, placów itd. czy też jest Pan(i) temu przeciwny(a)?”. 43 proc. Polaków popiera te zmiany, 44 proc. im się sprzeciwia (13 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”).

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj