Plac Zamkowy zarezerwowany dla okołopisowskiej prawicy w rocznice powstania warszawskiego. Do 2021 roku
Początkowo wnioskodawca występował o zarejestrowanie zgromadzenia cyklicznego na pl. Zamkowym do 2032 roku.
Plac Zamkowy w Warszawie
Dennis Jarvis/Flickr CC by SA

Plac Zamkowy w Warszawie

Artykuł ukazał się na portalu OKO.press.

Wojewoda mazowiecki zarejestrował trzecie, po miesięcznicach i Marszu Niepodległości, zgromadzenie cykliczne w stolicy. Do 2021 roku w godzinę „W” na placu Zamkowym będzie się odbywało wydarzenie animowane ostatnio przez grupę prawicowych organizacji, m.in. Redutę Dobrego Imienia, założoną przez Macieja Świrskiego, i stowarzyszenie senatora PiS Jana Żaryna.

Jak ustaliło OKO.press, 22 grudnia 2017 roku wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń na placu Zamkowym w Warszawie – każdego 1 sierpnia do 2021 roku od godziny 16 do 17.15.

Oznacza to, że przez najbliższe trzy lata plac będzie w tym czasie zarezerwowany i osoba, która uzyskała zgodę wojewody, będzie miała pierwszeństwo w organizowaniu tam zgromadzeń. A władze Warszawy mają obowiązek zakazania innych zgromadzeń, które zostałyby zgłoszone w tym samym miejscu i czasie.

Władze będą mogły również zakazać organizacji wydarzeń, które miałyby się odbywać w odległości „mniejszej niż 100 metrów” (czyli np. na Krakowskim Przedmieściu), jeśli uznają, że wymagają tego względy bezpieczeństwa.

Co roku o godzinie 17.00 całe centrum stolicy staje, by upamiętnić wybuch powstania warszawskiego (czyli godzinę „W”).

Uczczenie rocznicy przez uformowanie „żywej Kotwicy”

Wniosek o zgodę na cykliczne zgromadzenie wpłynął do wojewody 24 listopada 2017 roku. Jako cel zgromadzenia podano „uczczenie rocznicy wybuchu powstania warszawskiego oraz oddanie hołdu Powstańcom”. Określono też jego przebieg: ludzie zgromadzeni na placu Zamkowym mają sformować symbol Polski Walczącej, tzw. Kotwicy. W godzinę „W” wszyscy staną na baczność, a organizatorzy zrobią im z góry zdjęcie „dokumentujące uczczenie rocznicy wybuchu powstania warszawskiego”.

Uzasadniając swoją zgodę, wojewoda mazowiecki przypomniał, że zgodnie z ustawą o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego 1 sierpnia jest świętem państwowym. A więc planowane zgromadzenia „mają na celu uczczenie doniosłego i istotnego dla historii RP wydarzenia” – co, zgodnie z ustawą o zgromadzeniach, jest przesłanką do zarejestrowania zgromadzenia cyklicznego.

Przeczytaj decyzję wojewody ws. zgromadzenia na placu Zamkowym

Wnioskodawca niejawny, ale można przypuszczać, kto nim jest

Początkowo wnioskodawca występował o zarejestrowanie zgromadzenia cyklicznego na placu Zamkowym do 2032 roku (!). Później, w piśmie do wojewody mazowieckiego, skorygował, że chodzi o 2021 rok (zgodnie z prawem zgromadzenie cykliczne można zarejestrować na nie więcej niż trzy lata).

Wojewoda nie ujawnia wnioskodawcy. Ale na podstawie informacji zawartych we wniosku można wywnioskować, kto może nim być.
Ponieważ, zgodnie z prawem, zezwolenie na zgromadzenie cykliczne może dostać tylko ktoś, kto w tym samym miejscu co najmniej od trzech lat organizował takie same wydarzenia. A wnioskodawca wskazał, że w latach 2015–17 był organizatorem zgromadzeń, które odbywały się 1 sierpnia na placu Zamkowym i „których cel pozostawał tożsamy z tym wskazanym we wniosku”. Potwierdziły to Komenda Stołeczna Policji oraz Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Warszawie.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj