Kraj

Pora powiedzieć wprost: rząd oszukuje społeczeństwo ws. koronawirusa

Adam Guz / Kancelaria Prezesa RM
Rząd z podkopaną wiarygodnością to najgorsze, co może nam się przytrafić w sytuacji, gdy solidarność staje się kluczowa w tej bezprecedensowej walce. Zamiast zaufanie odbudowywać, władza brnie dalej.

Trudno dobrać słowa, by oddać to, co czuje i czuć powinien każdy rozsądny człowiek wobec skali zaniechań rządu, którą dziś próbuje się zamieść pod dywan bezdusznej propagandy, manipulacji i prób odwracania uwagi opinii publicznej od meritum sprawy.

Czytaj też: Koronawirus, czyli ostry test dla polskiej służby zdrowia

Mamy problemy czy nie mamy?

Każdy dzień dostarcza argumentów za tym, że gdyby rząd z premierem na czele oraz zaangażowany w kampanię prezydent wcześniej zaczęli działać, moglibyśmy dziś przynajmniej z większym optymizmem patrzeć w przyszłość. A na pewno mieć przekonanie, że wspólnie zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy. Oczywiście można mówić, jak minister Michał Dworczyk u Konrada Piaseckiego w TVN24, że „cała Europa i świat” nie doceniły zagrożenia, i liczyć na to, że ludzie nie pamiętają słów jego kolegi z rządu, ministra zdrowia, który 24 lutego zapewniał, że Polska jest przygotowana na koronawirusa. Podobne słowa padały z ust samego premiera. Dziś Dworczyk, prawa ręka Mateusza Morawieckiego, mówi: „mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronny”.

Czytaj także: Co robili Chińczycy, gdy byli w „naszej” fazie epidemii?

Skoro polski wywiad ostrzegał rząd już w styczniu…

Można kombinować, że w szumie przekazów dnia nikt nie zauważy, że Polska w przeciwieństwie do innych krajów, takich jak Hiszpania, Francja, nie mówiąc o Włoszech, miała więcej czasu, by zagrożenie potraktować bardzo poważnie i odpowiednio się przygotować. Tym bardziej że – jak informuje „Gazeta Wyborcza” – już w styczniu polski wywiad na podstawie informacji z Chin alarmował, że koronawirus to poważne zagrożenie, na które trzeba się przygotować. Tymczasem jeszcze 24 lutego premier Morawiecki mówił po naradzie z wojewodami: „Chcemy być przygotowani, nawet nadmiarowo można powiedzieć, na wypadek, gdyby wirus pojawił się w Polsce i gdyby pojawił się u większej liczby osób”. Ile znaczą dziś te słowa, każdy może ocenić bez większego trudu.

Czytaj także: Niska śmiertelność w Niemczech, wysoka we Włoszech. Skąd różnice?

…to dlaczego w marcu w szpitalach brakuje nawet mydła?

Polska firma odzieżowa mogła już pod koniec stycznia kupić dla swoich pracowników w Szanghaju pół miliona masek. Tymczasem miesiąc później w Polsacie minister zdrowia zapewniał: „Agencja Rezerw Materiałowych (ARM) jest wyposażona we wszystkie środki ochrony osobistej i leki na wypadek jakiejkolwiek epidemii”. Ile znaczą te słowa, wie dziś każdy. Szpitale błagają o pomoc, brakuje nie tylko tych środków, słyszymy, że brakuje nawet mydła.

Dyrektorka szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą, który pojechał „ratować” wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, opublikowała błagalny wpis na Facebooku: „Pomóżcie nam. Nie mamy rękawiczek, maseczek, kombinezonów, płynów odkażających oraz pieniędzy, aby te środki kupić”. Z pomocą ruszają prywatne firmy, które produkują niezbędny do ochrony lekarzy sprzęt drukarkami 3D oraz tak znienawidzona przez obecną władzę i bliskie jej środowiska Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która zakupiła 50 tys. pakietów ochronnych. Tak właśnie wygląda „nadmiarowe” przygotowanie rządu na epidemię. Ktoś się nie zgadza, że jest dobrze? Musi się liczyć z konsekwencjami – jak położna z Nowego Targu, która na prywatnym profilu na FB napisała o braku maseczek ochronnych i dostała wypowiedzenie. Za „sianie paniki”.

Czytaj także: Kadry, głupcze! Personel medyczny jest coraz bardziej obciążony

Rzeczywistość aż wyje. Brakuje ludzi i urządzeń

Z całej Polski płyną też apele o zwiększenie liczby testów i dramatyczne relacje, jak wygląda w rzeczywistości to, co Michał Dworczyk nazywa „zbliżoną liczbą testów” do zachodnioeuropejskiej. Tymczasem rzeczywistość aż wyje. Mamy za mało urządzeń i ludzi, którzy mogą je obsługiwać, bo za późno rozpoczęliśmy przygotowania – mimo ostrzeżeń. Jeszcze dziś Dworczyk próbuje przekonywać, że testy przesiewowe nie są wiarygodne i dlatego „nie ma przesłanek” do ich stosowania. Nie przeszkadza to innym krajom – Korei Południowej, USA czy Niemcom – testować na masową skalę. Nawet w systemie „drive thru”, bez wychodzenia z samochodu.

Efekt jest taki, że na wynik testu trzeba czekać nawet kilka dni, które mogą decydować o życiu i śmierci. W Głogowie podczas kwarantanny zmarł mężczyzna, który czekał właśnie na test. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną jego śmierci, ale jak przyznał starosta głogowski, testów brakuje, a okoliczne sanepidy mają problem z ich dostępnością. Wojewoda dolnośląski oczywiście natychmiast zapewnił, że to nieprawda – testy są i są wykonywane systematycznie. Mimo coraz bardziej kryzysowej sytuacji, mimo że fala zakażeń wciąż jest przed nami – obecna władza, a właściwie jej najważniejsza osoba w postaci prezesa PiS, każe nam 10 maja pójść do urn wyborczych. I to gdy z całego świata, z wyjątkiem Rosji, gdzie głosowanie odbędzie się pod koniec kwietnia, docierają informacje o odwoływanych wyborach i referendach.

Państwo jako wspólnota przestaje istnieć

Jeśli prawdziwa jest ta trudna do odparcia myśl, że właśnie o ten 10 maja w tym wszystkim chodzi, to polskie państwo rozumiane jako wspólnota rządzonych i rządzących właśnie przestaje istnieć. Z winy konkretnych ludzi, którzy zamiast konstytucyjnych powinności noszą w teczkach partyjne przekazy dnia.

Czytaj także: Kraj w pandemii. Kto za to zapłaci?

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną