Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kto będzie zwolniony z obowiązku zakrywania ust i nosa?

. . engin akyurt / Unsplash
Decyzje o złagodzeniu restrykcji dla gospodarki mają zostać ogłoszone w czwartek. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że jako pierwsze zostaną odwołane „pewne ograniczenia dotyczące limitów w sklepach”, korzystania z lasów i innych przestrzeni wspólnych. Od czwartku wchodzi też obowiązek zakrywania ust i nosa.

Liczba wykrytych zakażeń koronawirusem w Polsce w kolejnych dniach

Stan na: 
Potwierdzone nowe przypadki wykrycia koronawirusa w kolejnych dniach
Linia ciągła pokazuje uśrednione wyniki z 7 kolejnych dni

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa od 16 kwietnia

Rząd opublikował dziś pilny projekt rozporządzenia w sprawie zakrywania ust i nosa, obowiązkowego od czwartku 16 kwietnia aż do odwołania. Usta i nos należy zakrywać „przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki” podczas przebywania:

  • w środkach transportu publicznego, ale także jadąc motocyklem, skuterem, rowerem, hulajnogą oraz w samochodach (jeżeli poruszają się nim osoby niemieszkające razem)
  • w zakładach pracy (także w biurach), z wyłączeniem osób tam zatrudnionych, chyba że obsługuje się klientów lub interesantów
  • w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, galeriach handlowych, innych placówkach handlowych i na targowiskach
  • w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych i na plaży
  • na terenach leśnych, a w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.

Ust i nosa nie będą musiały zakrywać dzieci poniżej czterech lat, osoby, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo niezdolne do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa. Policja będzie mogła zażądać odkrycia twarzy, by kogoś wylegitymować.

Czytaj też: Obowiązkowe maseczki. Podpowiadamy, jak poprawnie je nosić

Szumowski: przygotowujemy się do odmrażania gospodarki

„Od 19 kwietnia będziemy powoli odmrażać gospodarkę” – zapowiedział w czwartek rano minister zdrowia Łukasz Szumowski. „Myślę, że to jest dobra wiadomość, jeśli patrzymy na wartości, jak wygląda koszt tej izolacji. Obecna izolacja społeczna jest skuteczna i gdyby nie ona, mielibyśmy dzisiaj kilkadziesiąt tysięcy chorych” – mówił na antenie RMF FM.

Decyzje o złagodzeniu restrykcji dla gospodarki mają zapaść w czwartek. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że jako pierwsze zostaną odwołane „pewne ograniczenia dotyczące limitów w sklepach” oraz korzystania z lasów i innych przestrzeni wspólnych.

W tym tygodniu resort zdrowia przedstawi swoje rekomendacje w sprawie wyborów prezydenckich. Według wiceministra Waldemara Kraski można je bezpiecznie przeprowadzić w sposób korespondencyjny.

Minister zdrowia Łukasz SzumowskiKrystian Maj/Kancelaria Prezesa RMMinister zdrowia Łukasz Szumowski

MSZ: majowe wybory „niemożliwe” do przeprowadzenia

Zdaniem MSZ w niektórych krajach będzie utrudnione albo wręcz niemożliwe przeprowadzenie wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej. „Projekt przewiduje utworzenie za granicą tylko 103 obwodów głosowania, które zostały zaproponowane przez konsulów RP, po dokonaniu przez nich analizy pod kątem możliwości przeprowadzenia głosowania z uwagi na wprowadzane przez władze kraje urzędowania zakazy zgromadzeń, ograniczenia w przemieszczaniu się czy trudności w skompletowaniu składów obwodowych komisji wyborczych z uwagi na wycofywanie się wielu osób, które wcześniej gotowość pracy w obwodowych komisjach wyborczych deklarowały” – wynika z analizy opublikowanej na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Urzędnicy MSZ podkreślają, że aby możliwe było przeprowadzenie wyborów za granicą 10 maja, rozporządzenie premiera powinno być wydane najpóźniej 19 kwietnia. Jest jednak pewne, że Senat do tego czasu nie przegłosuje ustawy regulującej zasady głosowania korespondencyjnego.

Prawie 2 mln zachorowań na Covid-19

Na całym świecie potwierdzono już ponad 1,9 mln zakażeń koronawirusem. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (587 tys.), Hiszpanii (172 tys.), Włoszech (159 tys.), Francji (136 tys.) i Niemczech (130 tys.).

Prezydent Francji, która jest trzecim krajem z najwyższą liczbą zgonów, zapowiedział, że wprowadzone dotąd ograniczenia zostaną złagodzone w maju, ale tylko jeśli do tej pory obywatele „będą odpowiedzialni i będą przestrzegać zasad”, a liczba zakażeń będzie spadać. Restauracje, teatry, kina i inne miejsca użyteczności publicznej pozostaną zamknięte najprawdopodobniej do połowy lipca – oświadczył Macron.

13 kwietnia w Hiszpanii złagodzono wprowadzone kilka tygodni temu restrykcje i zezwolono na otwarcie niektórych zakładów i firm. Na przełomie marca i kwietnia dobowa liczba wykrywanych zakażeń sięgała w Hiszpanii 9 tys., a zgonów 950. W ostatniej dobie w wyniku zakażenia zmarło 567 osób i potwierdzono 2,3 tys. nowych przypadków.

Od środy dzieci w wieku 11 lat i młodsze wrócą w Danii do szkół i przedszkoli. W Dani wykryto dotąd ponad 6 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, a prawie 300 osób zmarło. „Kolejne ruchy mają być ostrożne i powolne. Jeśli zniesiemy ograniczenia zbyt szybko, zaryzykujemy nagły wzrost liczby infekcji i będziemy musieli przywrócić restrykcje” – ogłosiła Mette Frederiksen, duńska premier.

W Nowym Jorku, największym ognisku koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, liczba hospitalizowanych pacjentów spadła po raz pierwszy od początku epidemii, choć do szpitala trafiło ok. 1,6 tys. osób (spadek o 128). Łączna suma ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym stanie to 10 834.

W Afryce liczba zakażonych przekroczyła 15 tys. Afryka jest prawdopodobnie najgorzej wyposażonym regionem na świecie, z ograniczonymi możliwościami przeprowadzania testów. Z danych WHO wynika, że na milion mieszkańców przypada koło pięciu łóżek na oddziałach intensywnej terapii. W Europie – ok. 4 tys.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama