Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Ponad 20 tys. zakażeń wirusem w Polsce od początku pandemii

W czwartek resort zdrowia poinformował o 405 kolejnych przypadkach zakażeń koronawirusem i 10 zgonach. Liczba chorych na Covid-19 w Polsce od początku pandemii przekroczyła 20 tysięcy.

Potwierdzone zakażenia, wyzdrowienia i zgony

Stan na: 
Czerwone słupki - potwierdzone nowe przypadki koronawirusa dziennie
Zielone słupki - liczba wyzdrowień w kolejnych dniach
Szare słupki - liczba zgonów w kolejnych dniach

Linia ciągła - "aktywne przypadki": skumulowana liczba zakażonych osób, pomniejszona o liczbę wyzdrowień i zgonów

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.

  • Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: ponad 5 mln (ponad 329 tys. zgonów)
  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 20 143 (w tym 972 zgony)
  • Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
  • Osoby przebywające za granicą mogą się zgłaszać pod całodobowy numer NFZ: (+48) 22 125 66 00

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 405 zakażeniach koronawirusem w naszym kraju, z czego najwięcej - aż 251 - na Górnym Śląsku. Ostatniej doby zmarło z powodu Covid-19 dziesięć osób: 78-latek w szpitalu w Tychach, 78-letni mężczyzna (w Cieszynie) oraz 60-letnia kobieta (w Puławach), 71-letnia kobieta (w Warszawie), 76-letni mężczyzna i 70-letni mężczyzna (obaj w Radomiu), 51-letnia kobieta (we Wrocławiu), 59-letni mężczyzna (w Ostrowie Wielkopolskim), 85-letnia kobiera (w Tychach) oraz 63-letni mężczyzna (w Cieszynie). Większość miała choroby współistniejące.

W sumie do tej pory w Polsce potwierdzono 20 143 przypadki zachorowań, w tym 972 zgony.

„W przyszłym tygodniu jeszcze będziemy musieli zakrywać usta i nos w otwartej przestrzeni, a decyzję o ewentualnym zniesieniu tego obowiązku podejmiemy najwcześniej w połowie przyszłego tygodnia” – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

WHO: Największy dobowy wzrost na świecie

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom-Ghebreyesus na konferencji w Genewie poinformował, że w ciągu ostatniej doby WHO zanotowało największy dobowy wzrost zakażeń.

W ciągu ostatnich 24 godzin przybyło na świecie 106 tys. 662 chorych. - Wciąż mamy przed sobą długą drogę w związku z pandemią - powiedział Tedros Adhanom-Ghebreyesus . Prawie dwie trzecie z odnotwanych ostatniej doby zakażeń przypada na zaledwie cztery kraje: Stany Zjednoczone, Brazylię, Rosję i Indie.

Według Johns Hopkins University, który zbiera globalne dane o pandemii, liczba zakażonych na świecie przekroczyła w czwartek rano 5 milionów. Najwięcej jest ich w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,5 mln), Rosji (ponad 315 tys.), Brazylii (ponad 290 tys.) i w Wielkiej Brytanii (ok. 250 tys.)

Z powodu Covid-19 zmarło już ponad 329 tys. ludzi - najwięcej w USA (ponad 93 tys.), w Wielkiej Brytanii (ponad 36 tys.) i we Włoszech (ponad 32 tys.)

Włochy zapowiadają otwarcie granic

„Włochy otworzą swoje granice dla wszystkich krajów UE bez obowiązkowej kwarantanny od 3 czerwca, w ramach odmrażania gospodarki” - powiedział dziś premier Giuseppe Conte w izbie niższej izby parlamentu. Tydzień wcześniej nie zgadzał się na tzw. turystyczne korytarze między państwami UE o podobnych warunkach epidemicznych. „Nie będziemy przyjmować dwustronnych porozumień w ramach Unii, które mogłyby stworzyć uprzywilejowane kanały turystyczne” - tłumaczył. Taki „korytarz” zapowiedziały między sobą Grecja oraz Dania.

W czwartek premier Włoch zapowiedział, że granice zostaną otwarte także dla Brytyjczyków (choć zdecydowali o brexicie). Potwierdził też, że dla podróżnych z UE nie będzie wymagana kwarantanna.

Jak pisze CNN, źródła w UE potwierdziły te stacji, że kwestia obowiązkowej kwarantanny była w ostatnich dniach przedmiotem zakulisowych negocjacji w między członkami Unii. „Musimy zaakceptować to ryzyko, nie możemy się zatrzymać i czekać na szczepionkę” – stwierdził Conte. „W przeciwnym razie nigdy nie bylibyśmy w stanie ponownie się uruchomić”. Dodał, że każdy przyjeżdżający do Włoch będzie musiał nosić nakrycia twarzy i przestrzegać wymogów dystansu społecznego.

.leungchopan/PantherMedia.

Najwięcej zakażonych w USA. „Wirus rzucił nas na kolana”

„Koronawirus może ponownie wybuchnąć tej zimy” - mówi w „Financial Times” szef amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Robert Redfield. Jego zdaniem szybkie rozprzestrzenianie się wirusa na półkuli południowej może spowodować, że jesienią i zimą w Stanach Zjednoczonych wystąpią nowe ogniska Covid-19.

Jeden z najważniejszych urzędników od służby zdrowia w USA powiedział w „FT”, że Stany będą musiały szybko zwiększyć możliwości śledzenia chorób w ciągu najbliższych kilku miesięcy, aby uniknąć kolejnego zdrowotnego kryzysu. I to w okresie, w którym Covid-19 zbiegnie się z grypą sezonową.

Stany Zjednoczone mają teraz najwięcej przypadków zakażeń i zgonów spowodowanych koronawirusem na świecie. „Ten prosty patogen wirusowy układu oddechowego naprawdę rzucił mój naród na kolana, i nie jest to wina żadnej konkretnej osoby” - powiedział dr Redfield. „Ten naród był na to nieprzygotowany od dziesięcioleci”.

Ramzan Kadyrow w moskiewskim szpitalu

Rosja odnotowała w ostatnich 24 godzinach 8849 nowych przypadków Covid-19 i 127 zgonów. W sumie jest tam już ponad 317,5 tys. zachorowań.

Tymczasem wieczorem okazało się, że Szef Republiki Czeczeni Ramzan Kadyrow jest zakażonyi leczy się w moskiewskim szpitalu. Jak pisze wieloletni korespondent „Gazety Wyborczej” w Rosji Wacław Radziwinowicz, pierwsze poinformowało o tym medium internetowe Baza, potem oficjalne potwierdzenie ukazało się w agencji Interfax. U Kadyrowa, jednego z najważniejszych dygnitarzy Rosji, najpierw zauważono objawy grypopodobne, jednak jego stan zaczął się szybko pogarszać. Okazało się, że jest zakażony SARS-CoV-2, dlatego natychmiast przewieziono go do Moskwy.

W Korei Południowej odnotowano już ponad 200 przypadków zakażeń związanych z grupą osób bawiących się w w rozrywkowej dzielnicy Seulu w Itaewon. Początek zakażeniom miał dać 29-letni mężczyzna, który na początku maja odwiedził tam kilka klubów w czasie jednej nocy. Do dziś przetestowano dziesiątki tysięcy ludzi, zamknięto wiele miejsc rozrywki, w tym popularne sale karaoke.

Francuskie władze ostrzegły w czwartek, że „wirus wciąż jest zagrożeniem” i zaapelowały do tych Franzuzów, którzy zaczynają wyjeżdżać na wakacje, o stosowanie się do rygorów wprowadzonych w miejscach wypoczynku. Położony w północno-zachodniej Francji region Bretanii zamknął ostatnio kilka plaż po tym, jak odnotowano powszechne łamanie nakazów i zakazów związanych z epidemią.

Plany rządu Wielkiej Brytanii dotyczące ponownego otwarcia szkół podstawowych dla niektórych dzieci od 1 czerwca wywołały dyskusję na temat strategii znoszenia restrykcji w tym kraju. Ponad 35 lokalnych rad w Anglii ostrzegło, że nie wszystkie szkoły podstawowe będą gotowe do ponownego otwarcia. Rząd Borisa Johnsona założył, że powinno być maksymalnie 15 uczniów w jednej klasie. Jeśli do szkół zaczną wracać kolejne roczniki, to zalecenie stanie się niewykonalne, bo szkoły nie mają tylu klas.

Od czwartku Słowacy mogą odwiedzić osiem krajów bez obowiązku przedstawiania negatywnego certyfikatu Covid-19 lub poddawania się kwarantannie po powrocie. Pod jednym warunkiem: muszą wrócić w ciągu 24 godzin. W ten sposób mogą podróżować do: Czech, Polski, Węgier, Austrii, Chorwacji, Słowenii, Niemiec i Szwajcarii. Premier Igor Matovic powiedział, że ma to przede wszystkim ułatwić spotkania biznesowe i zjazdy rodzinne. Na granicy trzeba wypełnić formularz z godziną wyjazdu, która zostanie sprawdzona przez policję w momencie wjazdu na Słowację.

Cypr ogłosił właśnie zakończenie wielu środków blokujących. Miejsca na zewnątrz restauracji i pubów ponownie zostały udostępnione klientom, do pracy wrócili fryzjerzy, otwarto parki i place zabaw. Można też już spotykać się w domach w grupach maksymalnie 10-osobowych.

Kaczyński broni Szumowskiego

W wywiadzie dla PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że minister zdrowia Łukasz Szumowski zrobił „wiele dobrego” w trudnym czasie pandemii. „Przed jej wybuchem, przed tymi atakami, wiedziałem, że jego sytuacja majątkowa i materialna jest nie taka, jaką niektórzy próbują mu przypisać” - dodał. O jakich „atakach” mówi Kaczyński? Media od kilku dni ujawniają historie, z wyjaśnieniem których Szumowski ma problem.

W najnowszym numerze „Polityki” opisaliśmy dziwną relację ministra, jego żony Anny i biznesowych partnerów z podejrzewanym o oszustwa na olbrzymią skalę byłym trzecioligowym piłkarzem Danielem O. Spółka Necor należąca do Szumowskiego, jego żony i wspólników szukała inwestora dla komercyjnego przedsięwzięcia. Chodziło o budowę kliniki kardiologii inwazyjnej przy szpitalu powiatowym w Bielsku Podlaskim. Zarabiałaby na operacjach finansowanych przez NFZ. Chodziło o wielkie zyski. „Dlaczego Szumowski dzisiaj bagatelizuje interes z oszustem? Bo Necor wypuścił wtedy wysoko oprocentowane obligacje, których nigdy, mimo umowy, nie odkupił. To był stały numer z repertuaru Daniela O., wspólnika pana ministra. Więc to jasne, że minister odżegnuje się od tej sprawy. Na pierwszy rzut oka widać, że jest brudna, a on, jako się rzekło, chce mieć czyste ręce.” – pisze na Polityka.pl Piotr Pytlakowski.

Dziennikarz „Polityki” przypomina inne historie ujawnione ostatnio przez media. Po pierwsze: Resort zdrowia kupił 100 tys. maseczek zaoferowanych przez firmę Łukasza G., instruktora narciarskiego, który szkolił braci Szumowskich. Towar okazał się bezwartościowym bublem, wyrzucono w błoto 5 mln zł. Po drugie: Firma Marcina Szumowskiego OncoArendi Therapeutics, prowadząca badania nad lekami onkologicznymi, dostała 22 mln zł dotacji z nadzorowanego przez resort nauki Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Szumowski w tym czasie był wiceministrem nauki. Po trzecie: Onet ujawnił nieprawidłowości przy zakupie testów na obecność koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia nabywało testy od poznańskiej firmy handlowej Argenta, która sprowadzała je z Turcji. Płacono jak za zboże – 128 zł za sztukę. W sumie kupiono 365 tys. testów. W tym czasie znacznie tańsze, a przy tym dobrej jakości testy produkowały dwie polskie firmy.

Jarosław Kaczyński bagatelizuje te niejasności w swoim stylu. W wywiadzie dla PAP mówi: - To atak na człowieka, który rzeczywiście stał się ikoną skutecznej walki z koronawirusem. Wystarczy porównać to, co dzieje się w Polsce, z tym co dzieje się w krajach na zachód i na południe od naszych granic. Wtedy widać wyraźnie, jak ta walka jest skuteczna - ocenił prezes PiS. - Oskarżenia wobec ministra Szumowskiego są niesprawiedliwe, nie są oparte na faktach i faktom wprost i bardzo ostro przeczą – dodał.

.Krystian Maj/Kancelaria Prezesa RM.

Kurski znowu prezesem TVP?

Jacek Kurski, który w marcu został odwołany przez Radę Mediów Narodowych z zarządu TVP, ma do niego wrócić. Media spekulują, że wróci także na fotel prezesa Telewizji Polskiej.

Jak pisze „Press”, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zarządził głosowanie korespondencyjne w tej sprawie. W RMN większość ma PiS, więc sprawa jest już właściwie przesądzona. „Z wnioskiem o powołanie pana Jacka Kurskiego do zarządu telewizji zwrócił się do mnie prezes TVP pan Maciej Łopiński. Uznałem trafność tego wniosku” - powiedział „Pressowi” Czabański. Członkowie Rady mają dwa dni na oddanie głosu.

Kurski przestał być prezes ponad dwa miesiące temu - w czasie, gdy ważyły się losy ogromnej, blisko dwumiliardowej pomocy dla TVP i Polskiego Radia z budżetu państwa. PiS przepchnął ustawę w tej sprawie przez parlament pomimo protestów opozycji, która chciała pieniądze przeznaczyć na walkę z nowotworami.

Jednak prezydent Andrzej Duda nie palił się z podpisem ustawy, mówiło się, że nie chce Kurskiego w TVP. Wtedy Czabański również zarządził głosowanie korespondencyjne. Późnym wieczorem, 6 marca, na wspólnej konferencji z Dudą i premierem Morawieckim ogłosił, że jest większość za odwołaniem Kurskiego. A Duda, że ustawę o niemal dwóch miliardach złotych dla TVP i Polskiego Radia podpisze.

Okazuje się, że Duda niewiele ugrał. Pełniącym obowiązki prezesa został w marcu Maciej Łopiński, stronnik Kurskiego,ale niedawno zapowiedział, że nie będzie się starał o to stanowisko. Dodawał, że według niego najlepszym kandydatem będzie... Jacek Kurski.

Członkowie Rady mają też głosować nad tym, by z trzech, do czterech osób rozszerzyć zarząd TVP. Obecnie są w nim: pełniący obowiązki prezesa Maciej Łopiński, sprzyjający Kurskiemu członek zarządu Mateusz Matyszkowicz, zawieszona (jeszcze przez Kurskiego) do 10 czerwca w prawach członka zarządu Marzena Paczuska oraz czwartą osobą miałby być właśnie Jacek Kurski. Po rozszerzeniu zarządu, Kurski jako nowy prezes, będzie miał po swojej stronie trzy głosy (w tym swój) i tylko jeden przeciwny, Marzeny Paczuskiej.

To nie pierwszy powrót Kurskiego. W sierpniu 2016 r. RMN już go raz odwołała, ale po kilku godzinach decyzję odwołano po interwencji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Tarcza 4.0: mniejsze odprawy i nowe zasady urlopów

.Krystian Maj/Kancelaria Prezesa RM.

Rząd przyjął projekt kolejną odsłonę tarczy antykryzowej – wersja 4.0. Najważniejsze zmiany dotyczą Kodeksu pracy. Co zapisano?

  • Ograniczenie – do kwoty 10-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (2600 zł brutto miesięcznie) – odpraw i odszkodowań w przypadku ustania stosunku pracy, rozwiązania umowy agencyjnej, umowy zlecenia czy innej umowy o świadczenie usług.
  • Doprecyzowanie zasad wykonywania pracy zdalnej, by zapewnić równe traktowanie pracowników i zapobieganie ewentualnym nadużyciom polegającym np. na tym, że osoby, które nie mają warunków do wykonywania pracy zdalnej, korzystają z tego statusu.
  • Umożliwienie pracodawcom wysłanie pracownika na zaległy urlop do 30 września b.r. Według MR w okresie epidemii pozwoli to pracodawcy zapobiec kumulacji urlopów niewykorzystanych za zaległe lata oraz urlopów nabytych w bieżącym roku kalendarzowym.
  • Pracodawcy, zleceniodawcy, zamawiający zyskają uprawnienie do jednostronnego wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji obowiązującym po ustaniu danego stosunku prawnego, dzięki czemu wraz z wygaśnięciem umowy wygaśnie ich zobowiązanie do zapłaty odszkodowania ponad okres trwania umowy.
  • Możliwość zawieszenia w czasie Covid-19, w porozumieniu z organizacjami związkowymi, w przypadku wystąpienia u pracodawcy określonego spadku obrotów gospodarczych lub istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń – niektórych obowiązków dot. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych funduszy, które mają socjalny charakter.
  • Ochrona polskich firm przed przejęciem ich przez zagraniczne fundusze spoza UE, np. z Azji. Rząd chce, aby do przejmowania „polskich podmiotów o znaczącym interesie dla bezpieczeństwa państwa” była potrzebna zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
  • Możliwe będzie zawieszenie spłaty kredytu – maksymalnie do trzech miesięcy. W tym okresie nie będzie naliczania odsetek i innych opłat (z wyjątkiem ubezpieczeń powiązanych z umową kredytu). Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, które straciły pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca 2020 r. Zawieszenie spłacania kredytu będzie dotyczyć części kapitałowej i odsetkowej.
  • Więcej darowizn będzie można odliczyć od podstawy obliczania podatku dochodowego. Będzie to dotyczyć m.in. darowizn przekazanych na rzecz domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych czy domów pomocy społecznej. Od podatku będzie można odliczyć także darowizny rzeczowe np. komputerów (zdatnych do użytku i nie starszych niż trzy lata) przekazanych od 1 stycznia do 30 września 2020 r. m.in. placówkom oświatowym.
  • Samorządy będą się mogły bardziej zadłużać i dostaną większe dochody z zarządzania nieruchomościami skarbu państwa.

Trzaskowski: będzie „biała księga” epidemii

Rafał Trzaskowski zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem RP, zleci firmie audytorskiej i ekspertom przygotowanie „białej księgi epidemii Covid-19”. Prezydent stolicy i kandydat KO w najbliższych wyborach prezydenckich zarzucił rządzącym lekceważenie ostrzeżeń samorządów i ekspertów ws. koronawirusa oraz podejmowanie nieracjonalnych decyzji. „Prezydent RP powinien w takich sytuacjach interweniować, powinien spełniać aktywną rolę, nie może być tylko niemym obserwatorem wydarzeń” – przekonywał.

Trzaskowski zaznaczył, że samorządowcy już na początku epidemii sygnalizowali rządowi możliwe problemy w domach pomocy społecznej, a eksperci kłopoty w kopalniach. „Rząd nie był do tego przygotowany. Były wprowadzane przeróżnego rodzaju obostrzenia i ja rząd oczywiście popierałem w tych decyzjach, ale powstaje pytanie, czy były to decyzje na pewno racjonalne, że najpierw otwierano parki po to, żeby zaraz je zamknąć.

Kiedy na wesele, plac zabaw, wakacje?

Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że bardzo prawdopodobne jest odmrażanie w czerwcu branży weselnej, która dziś jest całkowicie sparaliżowana. „Rozumiem, że czerwiec to jeden z najbardziej ślubno-weselnych miesięcy w roku i pojawia się wiele pytań zarówno od nowożeńców, jak i tych, którzy przygotowują, pracują i żyją z organizacji przyjęć weselnych” – mówiła wicepremier Emilewicz.

Emilewicz dodała, że rząd pracuje również nad nowymi wytycznymi dotyczącymi otwarcia parków rozrywki i całej infrastruktury czasu wolnego. Zaznaczyła, że nie jest w stanie podać dokładnej daty odmrożenia tego segmentu gospodarki ze względu na dynamikę zmian w kwestii nowych zachorowań na Covid-19.

Natomiast zapytany w dzisiejszym „Super Expressie” o to, jak będą wyglądały wakacje w czasie pandemii, minister zdrowia Łukasz Szumowski, że raczej spokojnie można rezerwować rodzinny wyjazd na terenie Polski, choć wykluczyć ponownego zamknięcia hoteli i pensjonatów na sto procent nie można. „Niepewna jest natomiast przyszłość wakacji zorganizowanych, takich jak kolonie czy obozy. To jest dużo większy problem niż wyjazd rodzinny nad morze czy w góry” - dodał.

Poprawki w harmonogramie egzaminów

.Free-Photos/Pixabay.

Szef MEN Dariusz Piontkowski zapowiedział zmiany w harmonogramie egzaminów zewnętrznych, które zostały przesunięte z powodu epidemii.

Wyniki egzaminów maturalnych mają być dostarczone uczniom do 31 sierpnia. Sesja poprawkowa dla tych, którzy nie zdali jednego przedmiotu, będzie na początku września, a jej wynik 30 września. W tym roku wykluczono możliwość matury ustnej (poza uczniami, którzy potrzebują takiego egzaminu w rekrutacji na zagraniczne uczelnie oraz w przypadku, gdy egzaminy te wymagane są przez umowy międzynarodowe).

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony w dniach 16–20 czerwca, a na początku lipca będą go zdawać uczniowie, którzy z powodów losowych nie mogli wziąć udziału w pierwotnym terminie. Do 31 lipca gotowe będą zaświadczenia o jego wynikach.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną