Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Władza kontra opozycja, KO kontra Hołownia. Co mówią sondaże?

Szymon Hołownia w poniedziałek w Sejmie Szymon Hołownia w poniedziałek w Sejmie Andrzej Hulimka / Forum
Poparcie dla ruchu Hołowni praktycznie zrównało się już z KO. Opozycja i rządząca prawica też raczej idą na remis, ale PiS ma powody do niepokoju: rośnie niezadowolenie Polaków.

Przez ostatnie sześć miesięcy polska polityka była w stanie rozedrgania. Druga fala koronawirusa i pierwsza fala protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji wywołały niepokoje, których długoterminowe skutki jeszcze nie są do końca jasne.

Czytaj też: PiS czyli przyrodzone pany

Zjednoczona Prawica się rozjeżdża

Zaobserwowany w wyniku nieporadnej odpowiedzi na oba te kryzysy spadek poparcia dla PiS pogłębił też napięcia w koalicji rządzącej: Solidarna Polska dostrzegła szansę w dalszym skręcie w prawo, którego PiS starał się unikać. Porozumienie chciało z kolei pozycjonować się jako alternatywa dla bardziej umiarkowanych wyborców, których radykalizm PiS mógł zniechęcać.

Ponowne otwarcie sporu o aborcję zmusiło też partie opozycyjne do jaśniejszego określenia stanowisk w kwestiach światopoglądowych, dając Koalicji Obywatelskiej i Polsce 2050 szansę na pozyskanie wyborców oburzonych wyrokiem TK i skandalami z udziałem kleru, a niechętnych do poparcia lewicowych ugrupowań.

Czytaj też: Hołownia. Odpowiedzialny lider czy egocentryczny solista?

.Ben Stanley/Polityka.

Hołowni wciąż rośnie

Te ruchy znalazły odzwierciedlenie w sondażach. Przed październikiem PiS regularnie notował ponad 40 proc. poparcia, teraz wydaje się, że ustabilizował swój wynik na poziomie ok. 35 proc.

Reklama