Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Anna Jakubowska „Paulinka” nie żyje. Uczestniczka powstania miała 95 lat

Anna Jakubowska „Paulinka”. Zdjęcie z 18 lipca 2017 r. Anna Jakubowska „Paulinka”. Zdjęcie z 18 lipca 2017 r. Franek Mazur / Agencja Wyborcza.pl
Anna Jakubowska „Paulinka” w powstaniu warszawskim walczyła w batalionie „Zośka”. W ostatnich latach broniła m.in. praw kobiet i mniejszości. Otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Warszawy. O jej śmierci poinformował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

„Przeżyła wojnę, powstanie, stalinowskie więzienie. Honorowa Obywatelka Warszawy. Bohaterka. Smutne, że w ostatnich miesiącach życia musiała się jeszcze borykać z aparatem obecnej władzy. W wieku 95 lat odeszła Anna Jakubowska »Paulinka«. Będziemy o Pani zawsze pamiętać” – napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Anna Jakubowska urodziła się 26 maja 1927 r. W czasie II wojny światowej działała w konspiracji, walczyła, była łączniczką i sanitariuszką w batalionie „Zośka”. Brała udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie, w 1949 r., aresztowano ją, została skazana na osiem lat więzienia. Wyszła z niego w 1954 r.

W latach 80. działała w solidarnościowej opozycji.

Była członkiem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski, a także członkiem Kapituły konkursu im. Jana Rodowicza „Anody” – żołnierza AK. W czerwcu 2018 r. otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Warszawy.

Broniła kobiet i mniejszości

Kiedy w październiku, po wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej, swoje – jak pisał w „Polityce” Krzysztof Burnetko – dyktatorsko-marionetkowe orędzie wygłaszał Jarosław Kaczyński, miał w klapie marynarki charakterystyczną kotwicę „Polski walczącej”.

„Jesteśmy głęboko oburzone faktem, że Jarosław Kaczyński ośmielił się wystąpić przeciwko tak słusznie demonstrującym młodym Polkom i Polakom, mając przypięty znaczek POLSKI WALCZĄCEJ. Nie ma do tego znaku żadnego prawa. Wykorzystywanie tego znaku w takiej sytuacji jest dla nas niedopuszczalne” – napisały wtedy uczestniczki powstania warszawskiego – właśnie Anna Jakubowska „Paulinka”, Wanda Traczyk Stawska „Pączek”, Hanna Stadnik „Pętelka”, Anna Przedpełska-Trzeciakowska „Grodzka” oraz Krystyna Zachwatowicz-Wajdowa „ Czyżyk”. Jak przypomina „Gazeta Wyborcza”, Anna Jakubowska podpisała także m.in. list przeciw atakowi krakowskiego metropolity abp. Marka Jędraszewskiego na osoby LGBT.

„GW” ujawniła też, że gdy 13 grudnia 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał Annie Jakubowskiej „Paulince” zadośćuczynienie w wysokości 9 mln zł za więzienie w czasach stalinowskich, decyzję tę chcieli podważać Małgorzata Herter-Dziurzyńska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie i Piotr Schab, prezes sądu okręgowego. Po ujawnieniu tego faktu prokuratura wycofała się z podważania celowości zadośćuczynienia, ale wciąż uważała, że kwota powinna być niższa. Sprawa miała być rozpatrzona 2 sierpnia.

Reklama
Reklama