Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

5 ważnych tematów, o których musisz dziś wiedzieć

Posłowie PiS z wizerunkami Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na sali posiedzeń w Sejmie Posłowie PiS z wizerunkami Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na sali posiedzeń w Sejmie Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
Kamiński i Wąsik wyszli na wolność; Trump wygrywa w New Hampshire; nominacje do Oscarów; Sasin będzie zeznawać przed komisją śledczą; prawomocny wyrok dla zabójcy Pawła Adamowicza.

1. Kamiński i Wąsik na wolności

We wtorek przyspieszyła sprawa ułaskawienia byłych pisowskich ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skazanych w grudniu 2023 r. za nieprawidłowości w tzw. aferze gruntowej. Na biurko prezydenta trafiły dokumenty z resortu sprawiedliwości z negatywną opinią i wnioskiem o niekorzystanie z prawa łaski. Duda zdecydował inaczej. Po godz. 21 obaj politycy opuścili areszty śledcze, a Kamiński zwrócił się do polityków rządzącego obozu: „Panie Tusk, panie Hołownia, niedługo się zobaczymy”. Co oznacza, że zechce najpewniej wziąć udział w czwartkowym posiedzeniu Sejmu. Zdaniem ekspertów mandaty obu polityków wygasły, gdy zapadł prawomocny wyrok sądu.

Postępowanie ułaskawieniowe Duda wszczął w trybie opisanym w kodeksie karnym, choć mógł w dowolnej chwili zrobić to w tzw. trybie konstytucyjnym na podstawie art. 139. Przerzucając odpowiedzialność na ministra Adama Bodnara, sprawił, że PiS mógł dłużej grać kartą „więźniów politycznych”, jak nazywał Wąsika i Kamińskiego. Duda nadal też twierdzi, że jego ułaskawienie z 2015 r. pozostaje w mocy.

„Prezydent dokonał wobec Kamińskiego i Wąsika nie tylko aktu ułaskawienia, ale też aktu beatyfikacji. Teraz zamiast głodówki obaj będą nawiedzali Sejm, a PiS będzie protestował przeciwko niedopuszczaniu ich do kontynuowania wygaszonych mandatów. Sceny mogą być jeszcze bardziej rozdzierające. I o to chodzi” – komentuje Ewa Siedlecka.

2. Trump wygrywa prawybory w New Hampshire

Prawybory w New Hampshire zdecydowanie wygrał Donald Trump (54,6 do 43,6 proc.), rywalizująca z nim Nikki Haley wypadła sporo poniżej oczekiwań. Tomasz Zalewski pisze w relacji z Waszyngtonu, że zwycięstwo Trumpa, który tydzień temu wygrał również w Iowa, potwierdza jego dominującą pozycję w GOP i przybliża nieuchronne, jak się zdaje, ostateczne zwycięstwo w wyścigu o status kandydata do Białego Domu w tegorocznych wyborach. „W historii republikańskich prawyborów nie zdarzyło się jeszcze, by kandydat zwyciężający w dwóch pierwszych stanach: Iowa i New Hampshire nie wygrał potem całej walki o nominację prezydencką. Z drugiej strony, nie oznacza to oczywiście, że prawidłowość ta musi się powtórzyć” – pisze Zalewski.

Przemawiając do zwolenników po głosowaniu w New Hampshire, Nikki Haley dała do zrozumienia, że nie zamierza skapitulować i wycofać się z wyścigu. W kampanii podkreśla często zaawansowany wiek Trumpa i wypomina mu gafy. Republikańscy wyborcy to jednak Trumpowi ufają bardziej w dziedzinie zarządzania gospodarką i ochrony granicy przed imigrantami.

3. Oscary 2024: znamy listę nominowanych

Rekordzistą okazał się „Oppenheimer”, film o twórcy bomby atomowej w reż. Christophera Nolana, nominowany w 13 kategoriach. 11 szans na statuetki mają „Biedne istoty” Yorgosa Lanthimosa, 10 – „Czas krwawego księżyca” Martina Scorsesego. Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja „Strefa interesów” Jonathana Glazera otrzymała pięć nominacji (jedną z producentek filmu jest Ewa Puszczyńska). Inny przebój zeszłego roku, „Barbie”, zawalczy o pięć Oscarów, „Maestro” Bradleya Coopera – o siedem.

W tym roku zabrakło polskich akcentów. Nominacji nie otrzymały dokumenty „Apolonia, Apolonia” w reż. Lei Glob i „Stąd dokąd” Maćka Hameli (były na oscarowej krótkiej liście). „Chłopi” DK i Hugh Welchmanów byli polskim kandydatem do nagrody, ale przepadli w wyścigu. Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 10 marca.

Posłuchaj: Komentujemy na gorąco nominacje do Oscarów

4. Jacek Sasin przed komisją śledczą

W środę komisja śledcza ds. wyborów kopertowych przesłucha byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina i Tomasza Szczegielniaka, jednego z jego zastępców w resorcie. „Konstytucja dokładnie określiła termin, w jakim mają się odbyć wybory prezydenckie w Polsce. Nie ma żadnej drogi zmiany terminu wyborów, trzeba by było zmieniać konstytucję” – mówił Sasin w wywiadzie dla radiowej Trójki.

Sasin zasugerował, że nie powtórzy strategii byłego wiceministra w MAP Artura Sobonia, który nie odpowiadał wprost na pytania posłów, lecz zasłaniał się formułą: „odpowiedź na to pytanie zawarłem w swobodnej fazie wypowiedzi”. Przewodniczący komisji Dariusz Joński zapowiedział, że komisja złoży wniosek do sądu o karę 3 tys. zł dla Sobonia za bezpodstawne uchylanie się od składania zeznań.

5. Zabójstwo Adamowicza: zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji ws. zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z 2019 r. Stefan Wilmont został prawomocnie skazany na dożywocie (ze względu na charakter zbrodni sąd i oskarżony zgodzili się na publikację danych osobowych). Sąd rozpatrywał apelację na wniosek obrońcy; uznał m.in., że Adamowicz nie był przypadkową ofiarą. 31-letni Wilmont może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie po 40 latach.

W marcu 2023 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał Wilmonta za winnego zabójstwa Pawła Adamowicza, a także ataku i gróźb wobec konferansjera, za co otrzymał karę łączną dożywotniego pozbawienia wolności. Na dziesięć lat pozbawiono go też praw publicznych.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną