Pod wieloma względami był to ranking rekordowy. Kandydatów typowało prawie 40 dziennikarzy ze wszystkich najważniejszych mediów, w tym całe zespoły, na przykład PAP czy Telewizji Polskiej. Na liście kandydatów do tytułu najlepszych znalazło się blisko 60 nazwisk, na liście debiutantów - 17 posłów, ale grono tych, którym należy się ostrzeżenie też było spore. Dziennikarze wskazali aż 54 posłów.
Mieliśmy też do czynienia z sytuacjami nietypowymi. Niektórzy posłowie kandydowali do tytułu zarówno w kategorii "najlepszy", jak i „żółta kartka". Najbardziej wyrazisty jest tu przypadek Janusza Palikota, który zebrał mnóstwo pochwał za działalność poselską i może uchodzić za najbardziej wyrazistą postać polskiego Sejmu, jak i nagany - głównie za utarczki w sprawie biuletynu o stanie zdrowia prezydenta. Zdecydowanie przeważyły jednak oceny pozytywne. Podobnie rzecz się miała z Ludwikiem Dornem, którego powrót do pracy poselskiej w komisji zdrowia powitano ze sporym entuzjazmem, ale którego ganiono za nienajlepsze stosunki z mediami i najwyraźniej nie zapomniano mu jeszcze okresu marszałkowania, kiedy to sposób sprawowania przez niego tej funkcji oceniano zdecydowanie negatywnie.
Wynik rankingu w porządku alfabetycznym, gdyż jednoznacznych zwycięzców nie udało się wyłonić - różnice w oddanych głosach były minimalne, a zdarzało się, że kandydaci otrzymywali taką samą liczbę wskazań.
Ranking opracowała Janina Paradowska przy współpracy Anny Dąbrowskiej.
WYNIKI RANKINGU
WIĘCEJ:
Historia Rankingu Posłów "Polityki" - opowiada Janina Paradowska
- Ranking Posłów 2007
- Ranking Posłów 2006
- Ranking Posłów 2005
- Ranking Posłów 2004
- Ranking Posłów 2003
- Ranking Posłów 2002
Wyniki dotychczasowych rankingów - szybki przegląd nazwisk posłów - "laureatów"
Posłowie są raz lepsi, raz gorsi - rozmowa z Bronisławem Komorowskim, marszałkiem Sejmu.