Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Posłowie pod lupą dziennikarzy

WYNIKI RANKINGUNajlepsi posłowie 2008 WYNIKI RANKINGUNajlepsi posłowie 2008
Po raz dwunasty rozstrzygnęliśmy ranking „Polityki' na najlepszych posłów, na najbardziej udane parlamentarne debiuty oraz wskazaliśmy tych, którym dziennikarze - sprawozdawcy parlamentarni wysłali sygnały ostrzegawcze, że tak dalej być nie powinno, że trzeba styl parlamentarnej pracy zmienić.

Pod wieloma względami był to ranking rekordowy. Kandydatów typowało prawie 40 dziennikarzy ze wszystkich najważniejszych mediów, w tym całe zespoły, na przykład PAP czy Telewizji Polskiej. Na liście kandydatów do tytułu najlepszych znalazło się blisko 60 nazwisk, na liście debiutantów - 17 posłów, ale grono tych, którym należy się ostrzeżenie też było spore. Dziennikarze wskazali aż 54 posłów.

Mieliśmy też do czynienia z sytuacjami nietypowymi. Niektórzy posłowie kandydowali do tytułu zarówno w kategorii "najlepszy", jak i „żółta kartka". Najbardziej wyrazisty jest tu przypadek Janusza Palikota, który zebrał mnóstwo pochwał za działalność poselską i może uchodzić za najbardziej wyrazistą postać polskiego Sejmu, jak i nagany - głównie za utarczki w sprawie biuletynu o stanie zdrowia prezydenta. Zdecydowanie przeważyły jednak oceny pozytywne. Podobnie rzecz się miała z Ludwikiem Dornem, którego powrót do pracy poselskiej w komisji zdrowia powitano ze sporym entuzjazmem, ale którego ganiono za nienajlepsze stosunki z mediami i najwyraźniej nie zapomniano mu jeszcze okresu marszałkowania, kiedy to sposób sprawowania przez niego tej funkcji oceniano zdecydowanie negatywnie.

Wynik rankingu w porządku alfabetycznym, gdyż jednoznacznych zwycięzców nie udało się wyłonić - różnice w oddanych głosach były minimalne, a zdarzało się, że kandydaci otrzymywali taką samą liczbę wskazań.

Ranking opracowała Janina Paradowska przy współpracy Anny Dąbrowskiej.

   WYNIKI RANKINGU

 


WIĘCEJ:

Historia Rankingu Posłów "Polityki" - opowiada Janina Paradowska

  

 
Wyniki dotychczasowych rankingów
- szybki przegląd nazwisk posłów - "laureatów"

Posłowie są raz lepsi, raz gorsi - rozmowa z Bronisławem Komorowskim, marszałkiem Sejmu. 

  

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną