Postulaty Kongresu Kobiet
Organizatorki Kongresu Kobiet przygotowały pełną listę postulatów dotyczących sytuacji kobiet w Polsce.

Tutaj publikujemy dokument zawierający pełną listę postulatów.
Dwie sprawy, na które położony jest największy nacisk, to wprowadzenie do ordynacji wyborczej parytetów płci oraz utworzenie stanowiska Rzeczniczki ds. Kobiet i Równości powołanej przez parlament. Na ten temat trwają już prace i są prowadzone konsultacje. Pozostałe postulaty zostały podzielone na 18 tematów. Każdy z nich zawiera przynajmniej kilka punktów. Te tematy to m. in. Kobiety w polityce, Przedsiębiorczość kobiet, Kobiety i zdrowie, czy Kobiety i edukacja. Jak podkreśla prof. Magdalena Środa, która opracowywała zestawienie, nie jest ono zbiorem powszechnie akceptowanych roszczeń - ma być podstawą do dyskusji i ewentualnych decyzji politycznych. 

Fakt - niektóre postulaty są posunięte daleko jak na polskie warunki, by wspomnieć propozycję wprowadzenia parytetów płci w radach nadzorczych i zarządach przedsiębiorstw.

W dalszych planach kobiet z Kongresu są spotkania z ministrami – na początek zdrowia, finansów i edukacji - oraz rozmowy na temat wprowadzenia w życie proponowanych rozwiązań. Co ciekawe, poparcie dla kilkunastu z nich wyraziła już Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania (napisała list do Henryki Bochniarz, szefowej Konferederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i współorganizatorki Kongresu). Minister poprosiła też Henrykę Bochniarz o raportowanie, jak idą działania na rzecz równości kobiet i mężczyzn prowadzone przez Lewiatana. Wygląda to na pomylenie ról – na rzecz równouprawnienia powinna pracować chyba przede wszystkim minister Radziszewska, ale w tych kwestiach już chyba nic nie może dziwić. Kolejne duże spotkanie kobiet – uczestniczek kongresu ma się odbyć w Gdańsku, jeszcze we wrześniu.   

Tutaj publikujemy dokument zawierający pełną listę postulatów.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną