1 września - tuż przed oficjalnymi obchodami
Co Putin i Milliband już powiedzieli Polakom?

Komentarz pochodzi z bloga Adama Szostkiewicza. Wpis i dyskusję znaleźć można tutaj.  


W "Gazecie" tuż przed 1 września dwa głosy notabli: rosyjskiego premiera Putina i niemieckiego ministra Milibanda. Ciekawe. Jaśniej i prościej mówi do Polaków Miliband: żałuję, że Brytania zawiodła polskiego sojusznika w 1939 r. Putin mówi niejednoznacznie. Jego tekst jest pouczający: to oficjalny wykład rosyjskiej polityki historycznej, ale i chyba jego prywatne kredo polityczne.

Nie ma tu większych zaskoczeń i rewizji. Owszem, jest potępienie porozumienia III Rzeszy z Rosją Stalina, ale wpisane w kontekst, z którego wynika, że Zachód torował mu drogę w Monachium rok wcześniej. Tak, jest Katyń, nazwany zbrodnią i przyznanie, że Rosja rozumie ,,uczulenie” Polaków związane z Katyniem, ale Putinowi nie przechodzi przez gardło, jak do tej zbrodni doszło i kto jest jej sprawcą. Ale pośrednio wynika, że jednak nie Niemcy. Za to zaraz potem premier Rosji przypomina ,,tragiczne losy” bolszewickich jeńców wojennych roku 1920. Czy rzeczywiście można zrównywać eksterminację pojmanych w 1939 r. Polaków z losem przecież nie eksterminowanych jeńców rosyjskich?

Putin nie omieszkał też wytknąć Polsce udziału w rozbiorze Czechosłowacji w 1938 r. - epizodzie, który jest pożałowania godny - tak jak nasz udział w akcji Układu Warszawskiego przeciwko praskiej wiośnie w trzydzieści lat później- tyle że niepodległa Polska za to przeprosiła, a inwazja ZSRR 17 września 1939 r.( w ogóle nie tknięta w tekście), przyniosła niekończenie więcej zła i nieszczęścia niż aneksja przez Polskę dwóch czeskich powiatów (moralnie i politycznie, powtarzam, rzecz ohydna).

Tekst Putina równie dobrze można czytać jako manifest rosyjskiej racji stanu, jak list do Polaków. Kiedy Putin wygłasza pochwałę polityki etycznej, to brzmi to raczej jako przytyk do polityki innych, ale nie Rosji. To samo, kiedy apeluje, by porzucić nastawienie zimnowojenne w polityce międzynarodowej. I kiedy daje jasno do zrozumienia, że bez Rosji nie da się zbudować międzynarodowego systemu bezpieczeństwa.

Tylko pod koniec tekstu premier Rosji odnosi się wyraźnie i konkretnie do obecnych stosunków rosyjsko-polskich. Wysyła pozytywny komunikat: perspektywa partnerstwa ,,dwu wielkich europejskich narodów” ma przyszłość. Cóż, dobre i to, bo, jak widać po tym tekście, Rosji Putina na więcej nie stać. To jest maksimum otwarcia. Teraz ruch należy do innych przywódców, którzy zjeżdżają się do Gdańska, w tym naszych.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną