Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Protest-gry

materiały prasowe
Czapki z głów przed autorami interaktywnych manifestów antytotalitarnych z Turcji – gier może nie najlepszych warsztatowo, zasługujących jednak na najwyższą ocenę.

O czym traktują, sugerują już tytuły: „Utopia of Tyrant” „Resist Map”, „Occupy Gezi”, „This Is Only a Resistance! Not War!”, „Trees Are Good”, „Resistance of ****”, „Path of The Trees”. To ważne głosy z placu Taksim. Jak pisze anonimowy twórca: „»Utopia of Tyrant« jest artystycznym wyrażeniem mojego strachu i gniewu. Tak, boję się, bo mogę zostać aresztowany za stworzenie tej gry. Ale jak powiedział Eddard Stark, tylko czując strach, można wykazać się odwagą”.

Warto poznać te gry także po to, by lepiej pojąć, że Turcy tak jak i my osadzeni są głęboko w globalnej kulturze, która nas kształtuje. Cytują bohatera „Gry o tron” i tworzą protest-gry, korzystając z kodu źródłowego „Half-Life’a”.

 

Różni autorzy, gdtjam.com/jamgezi, PC

Polityka 29.2013 (2916) z dnia 16.07.2013; Afisz. Premiery; s. 59
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Diagnoza: borelioza. Ale czy na pewno?

W Polsce mnożą się fałszywe rozpoznania boreliozy. Oraz medycy, rzekomi specjaliści od tej choroby. A także rzekomi chorzy, spanikowani, że padli ofiarą kleszcza.

Paweł Walewski
07.11.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną