Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Niepokoje – artystyczne konflikty, skandale i smutki

Niepokoje 2013 – artystyczne konflikty, skandale i smutki

Niektórzy mówią, że podczas Marszu Niepodległości „tęczy” nie podpalono – spaliła się ze wstydu. Niektórzy mówią, że podczas Marszu Niepodległości „tęczy” nie podpalono – spaliła się ze wstydu. Marcin Wziontek / Newspix.pl
Po premierze w mediach zastanawiano się, czy film Pasikowskiego jest antypolski.Marcin Makowski/Makufly/Monolitf Films/materiały prasowe Po premierze w mediach zastanawiano się, czy film Pasikowskiego jest antypolski.
Nowi właściciele wydawnictwa Świat Książki zdecydowali się na ugodę w sporze z rodziną bohatera „Kapuściński non-fiction”. Zapomnieli tylko zapytać o zdanie autora.Wyd. Świat Książki/materiały prasowe Nowi właściciele wydawnictwa Świat Książki zdecydowali się na ugodę w sporze z rodziną bohatera „Kapuściński non-fiction”. Zapomnieli tylko zapytać o zdanie autora.

Marzec. „Pokłosie” zlinczowane

Po premierze w mediach zastanawiano się, czy film Władysława Pasikowskiego jest antypolski. W tym roku PISF odstąpił od umowy o udzielenie producentom trzy­milionowej dotacji, zarzucając im odstąpienie od jej warunków. Na koniec do rozstrzygania sprawy przystąpił sąd.

Kwiecień. Nagrania upadłe

Spadkobiercy Anny German, którzy świętowali sukcesy serialu (patrz: Przeboje 2013), zarazem zatopili ostatecznie finansowo Polskie Nagrania kontrowersyjnie przyjmowanym procesem o zaległe tantiemy na sumę 2 mln zł. Firmą zarządza dziś syndyk i – żeby zamknąć błędne koło – wierzytelności pomagają jej dziś spłacać wznowienia nagrań... Anny German.

Lipiec. Koncert, którego nie było

Grupa Atoms For Peace kierowana przez Thoma Yorke’a (Radiohead) miała zagrać na zakończenie Malta Festival. Wycofała się w ostatniej chwili, tłumacząc to niewystarczającym standardem bezpieczeństwa zapewnionym przez organizatorów. Nie obyło się jednak bez ofiar: fanów, którzy dopiero w dniu imprezy dowiedzieli się o tym, że jest odwołana.

Październik. Nagroda kobiet bez kobiet

„Kurier Szczeciński” za pomocą listu poleconego zwolnił przewodniczącą Nagrody literackiej dla autorki Gryfia prof. Ingę Iwasiów, która konkurs wymyśliła i była jego wizytówką. Okazało się, że feminizm szkodzi wizerunkowi nagrody dla pisarek.

Październik. Nerwowe ruchy

Po powołaniu przez szefa Instytutu Książki Grzegorza Gaudena nowego redaktora naczelnego – Tomasza Cyza – wybuchł konflikt w „Ruchu Muzycznym”. Redakcja zarzuca Gaudenowi brak konsultacji z zespołem, a Cyzowi niekompetencję i obniżanie poziomu pisma. Gauden oponentom – brak woli reform.

Październik. Nie będzie studia

Ambitny projekt zbudowania wielkiego studia filmowego we Wrocławiu spalił na panewce. Nie wiadomo, kto ponosi winę. Nieliczący się z kosztami Zbigniew Rybczyński czy jego współpracownicy oskarżani o korupcję. Środowisko stanęło po stronie reżysera, który z kolei zaatakował ministra kultury.

Październik. Przepraszają za autora

Nowi właściciele wydawnictwa Świat Książki zdecydowali się na ugodę w sporze z rodziną bohatera książki Artura Domosławskiego „Kapuściński non-fiction” i – w przypadku kolejnych wydań – do usunięcia czterech rozdziałów. Zapomnieli tylko zapytać o zdanie autora. Najszybciej zareagowały aukcje internetowe oferujące tę książkę: pojawiły się dopiski „bez cenzury”.

Listopad. Tęcza znów płonie

Ciąg dalszy podpaleń (narodowa zabawa wandali) i solidarnych głosów oburzenia w stosunku do instalacji Julity Wójcik. Zapomniano o pierwotnych artystycznych intencjach artystki, a instalacja stała się papierkiem lakmusowym postaw politycznych i poglądów obyczajowych.

Listopad. Przeciwko „Adoracji”

„Adoracja Chrystusa” Jacka Markiewicza pokazana na wystawie „Polish Polish British British” w CSW, czyli powstała wiele lat temu praca, obudziła czujność strażników wiary tuż przed zamknięciem ekspozycji w listopadzie. Skończyło się na pikietowaniu, bez agresji, ale dyskusja o tym, gdzie przebiega granica artystycznej wolności, ożyła na nowo.

Listopad. Stary, jest afera

„Dziennik Polski”, przeciwny rządom Jana Klaty w krakowskim Starym Teatrze, zapowiedział demonstrację widzów na „Do Damaszku”, a potem opublikował przecieki z prób „Nie-Boskiej komedii” w reż. Olivera Frljicia. Role złożyła część obsady „Nie-Boskiej”, a dyrekcja odwołała premierę z powodu złej atmosfery. W ten sposób teatr stał się medialnym tematem numer jeden.

Polityka 51-52.2013 (2938) z dnia 17.12.2013; Wydarzenia kulturalne 2013; s. 111
Oryginalny tytuł tekstu: "Niepokoje – artystyczne konflikty, skandale i smutki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną