„To dobra wiadomość, a naprawdę trzeba nam dziś w Polsce dobrych wiadomości. Widzę moich aktorów: Borysa [Szyca], Asię [Kulig] i Tomka [Kota], którzy znosili tortury z mojej strony. Mocno ich wymęczyłem. Mam nadzieję, że wybaczyli mi po obejrzeniu tego filmu w zeszłym tygodniu. Bo to, co zrobili, było wyjątkowe” – mówił, odbierając statuetkę za najlepszą reżyserię w Cannes, Paweł Pawlikowski.
Jego „Zimna wojna” to pierwsza od 2002 roku i „Pianisty” Romana Polańskiego polska propozycja rywalizująca z filmami z całego świata w konkursie głównym festiwalu.
Pawlikowski zadedykował nagrodę współscenarzyście filmu, zmarłemu w zeszłym roku Januszowi Głowackiemu. „Miał w sobie wiele rzeczy, które kocham w Polsce: poczucie humoru, odwagę, delikatność, otwartość na resztę świata. I o te rzeczy musimy walczyć, żeby duch Janusza Głowackiego i ludzi jemu podobnych pozostał w Polsce” – mówił.
Złotą Palmą 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes został nagrodzony dramat familijny „Manbiki Kazoku” („Złodziejaszki”) japońskiego reżysera Hirokazu Koreedy. Film pokonał 17 innych dzieł ubiegających się o najwyższe wyróżnienie canneńskiego festiwalu.
Nagrodzeni w konkursie głównym tegorocznego festiwalu w Cannes
Złota Palma: „Złodzieje sklepowi”, reż. Hirokazu Koreeda
Grand Prix: „BlacKkKlansman”, reż. Spike Lee
Specjalna Palma: „Le livre d'image”, reż. Jean-Luc Godard
Nagroda jury: „Capernaum”, reż. Nadine Labaki
Najlepszy reżyser: „Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski
Najlepszy aktor: Marcello Fonte („Dogman”)
Najlepsza aktorka: Samal Jeslamowa („Ayka”)
Najlepszy scenariusz: Lazzaro Felice („Szczęśliwy jak Lazarro”) oraz Jafar Panahi, „Se rokh” („Trzy twarze”)
Czytaj także: Czym zachwyca „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego?