Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Paweł Pawlikowski z nagrodą za reżyserię na festiwalu w Cannes

Paweł Pawlikowski w towarzystwie Kristen Stewart i Denisa Villeneuve’a Paweł Pawlikowski w towarzystwie Kristen Stewart i Denisa Villeneuve’a Forum
To dobra wiadomość, a naprawdę trzeba nam dziś w Polsce dobrych wiadomości – mówił, odbierając statuetkę, polski reżyser.

„To dobra wiadomość, a naprawdę trzeba nam dziś w Polsce dobrych wiadomości. Widzę moich aktorów: Borysa [Szyca], Asię [Kulig] i Tomka [Kota], którzy znosili tortury z mojej strony. Mocno ich wymęczyłem. Mam nadzieję, że wybaczyli mi po obejrzeniu tego filmu w zeszłym tygodniu. Bo to, co zrobili, było wyjątkowe” – mówił, odbierając statuetkę za najlepszą reżyserię w Cannes, Paweł Pawlikowski.

Jego „Zimna wojna” to pierwsza od 2002 roku i „Pianisty” Romana Polańskiego polska propozycja rywalizująca z filmami z całego świata w konkursie głównym festiwalu.

Pawlikowski zadedykował nagrodę współscenarzyście filmu, zmarłemu w zeszłym roku Januszowi Głowackiemu. „Miał w sobie wiele rzeczy, które kocham w Polsce: poczucie humoru, odwagę, delikatność, otwartość na resztę świata. I o te rzeczy musimy walczyć, żeby duch Janusza Głowackiego i ludzi jemu podobnych pozostał w Polsce” – mówił.

Złotą Palmą 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes został nagrodzony dramat familijny „Manbiki Kazoku” („Złodziejaszki”) japońskiego reżysera Hirokazu Koreedy. Film pokonał 17 innych dzieł ubiegających się o najwyższe wyróżnienie canneńskiego festiwalu.

Nagrodzeni w konkursie głównym tegorocznego festiwalu w Cannes

Złota Palma: „Złodzieje sklepowi”, reż. Hirokazu Koreeda
Grand Prix: „BlacKkKlansman”, reż. Spike Lee
Specjalna Palma: „Le livre d'image”, reż. Jean-Luc Godard
Nagroda jury: „Capernaum”, reż. Nadine Labaki
Najlepszy reżyser: „Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski
Najlepszy aktor: Marcello Fonte („Dogman”)
Najlepsza aktorka: Samal Jeslamowa („Ayka”)
Najlepszy scenariusz: Lazzaro Felice („Szczęśliwy jak Lazarro”) oraz Jafar Panahi, „Se rokh” („Trzy twarze”)

Czytaj także: Czym zachwyca „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego?

Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama