Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Sztuka nie jest dekoracją

Spektakl taneczny w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. J. Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku inspirowany twórczością Magdaleny Abakanowicz na wystawie czasowej „Abakanowicz. Konfrontacje” w Zamku Królewskim w Warszawie” w choreografii Sławomira Gidla; Fot. Damian Hornet Spektakl taneczny w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. J. Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku inspirowany twórczością Magdaleny Abakanowicz na wystawie czasowej „Abakanowicz. Konfrontacje” w Zamku Królewskim w Warszawie” w choreografii Sławomira Gidla; Fot. Damian Hornet mat. pr.
Tak twierdziła polska rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz, której prace można oglądać na wystawie „Abakanowicz. Konfrontacje” w Zamku Królewskim w Warszawie od 1 grudnia.

Dla Magdaleny Abakanowicz sztuka miała być wyzwaniem, konfrontacją, ostrzeżeniem. W swoich dziełach często konfrontowała przeciwstawne znaczenia, a jej prace na stałe weszły w skład światowego kanonu sztuki XX wieku.

Spektakl taneczny w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. J. Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku inspirowany twórczością Magdaleny Abakanowicz na wystawie czasowej „Abakanowicz. Konfrontacje” w Zamku Królewskim w Warszawie” w choreografii Sławomira Gidla; Fot. Damian Hornetmat. pr.Spektakl taneczny w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. J. Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku inspirowany twórczością Magdaleny Abakanowicz na wystawie czasowej „Abakanowicz. Konfrontacje” w Zamku Królewskim w Warszawie” w choreografii Sławomira Gidla; Fot. Damian Hornet

Rzeźby artystki zaprezentowano w historycznych murach Biblioteki Królewskiej, we wnętrzu zabytkowego kompleksu Zamku Królewskiego, który nie został zburzony w czasie II wojny światowej. Wystawa wpisuje się w coraz częściej stosowaną praktykę eksponowania prac sztuki współczesnej w muzeach-rezydencjach, wypełnionych dziełami sztuki dawnej.

Fot. Damian Hornetmat. pr.Fot. Damian Hornet

Zachętą do odwiedzenia wystawy jest ekspozycja ośmiu figur odlanych w brązie pod tytułem Postacie stojące na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego. Kuratorami wystawy są dr Mariusz Klarecki i Katarzyna Rogalska.

Fot. Damian Hornetmat. pr.Fot. Damian Hornet

Wystawa prac jednej z najważniejszych polskich artystek drugiej połowy XX wieku otwarta jest dla publiczności do 19 lutego 2023 roku.

Fot. Damian Hornetmat. pr.Fot. Damian Hornet

Zapowiedź wystawy:

Making of: https://www.youtube.com/watch?v=n7YxfuyMMgA

Materiał przygotowany przez Dział Promocji i Komunikacji Zamku Królewskiego

Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Jaki sens szycia? Mamy w Polsce mistrzów, uczniów brak

Krawiectwo miarowe odradza się powoli, bo i powoli rośnie społeczna chęć podkreślenia ubiorem statusu, aspiracji oraz zwykłej satysfakcji z własnego wyglądu. Coraz mniejsze grono mistrzów ma pełne ręce roboty, a następców nie widać.

Marcin Piątek
05.02.2023
Reklama