Jola Richter-Magnuszewska, Puszcza. Opowieści karpackich buków, Wydawnictwo Libra PL
Na początek jedna z najpiękniejszych książek poświęconych polskiej przyrodzie opublikowanych jak dotąd w tym roku. Jak przyznaje sama autorka, jej sposób widzenia Puszczy Karpackiej jest rodem ze Stanisława Vincenza, a zatem odrobinę mitologiczny. Nie oznacza to, że książka nie ma wartości popularnonaukowej (wręcz przeciwnie). Przyrodę widzimy jednak holistycznie, jako wspaniały cykl narodzin i śmierci: od najniższego piętra lasu aż po korony starych buków. Magnuszewska posługuje się w swojej opowieści subtelnymi akwarelami i wyciszoną, spokojną narracją. Idealna lektura przed wyprawą w Beskidy, Bieszczady czy Pogórze Przemyskie.
Jean-David Morvan (scenariusz), Jose Luis Munuera (rysunki), Navis, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont
Nie opuszczamy świata przyrody, ale przenosimy się do natury świata science fiction. „Navis” to bowiem opowieść o dzieciństwie dziewczynki, wychowanej w dżungli przez niezwykle rezolutnego robota. A że poza blaszanym opiekunem bohaterka nie ma na karku innych dorosłych, jest odważna (czasem aż nadto), zaradna i nie boi się ryzykowanych przygód. Motyw dzikiego dziecka z dżungli świetnie łączy się tu z konwencją science fiction, poznawaniem fantastycznych gatunków: innych humanoidów czy dzikich, niezwykłych zwierząt. Lektura idealna dla małych buntowniczek 7+ lubiących szaloną przygodę.
Rafał Skarżycki (scenariusz), Tomasz Leśniak (rysunki), Tymek i Mistrz. Uczeń czarnoksiężnika, Kultura Gniewu
A jeśli ktoś nad akcję i bunt przedkłada sytuacyjny dowcip i popkulturowe żarty rodem ze Shreka, śmiało może sięgnąć po nowe wydanie znanej serii duetu Leśniak&Skarżycki. „Tymek i Mistrz” w pomniejszonym i poręcznym formacie bez problemu zmieści się do plecaka. Spotkamy tu mnóstwo ciekawych bohaterów z różnych baśni i bajek: od mumii, przez płaczącego olbrzyma, po jednorożca, który marzy o tym, żeby zostać koniem.
Annette Herzog (scenariusz), Katrine Clante (rysunki), Sztorm w sercu/W sercu sztorm, przeł. Edyta Stępkowska, Wydawnictwo Druganoga
To teraz pora na lekturę dla wczesnych nastolatków, a zatem, jak nietrudno sobie wyobrazić, będzie to komiks o pierwszej miłości i zakochaniu. Ale tym razem mamy tu ową miłość ukazaną dosłownie z dwóch perspektyw. Najpierw czytamy jedną historię z perspektywy dziewczęcej, a następnie odwracamy album i ta sama historia widziana jest oczami chłopca. Tak, to nie pomyłka. Mamy w jednym albumie dwie okładki, dwa komiksy, a tę samą opowieść. Świetny pomysł i doskonałe wykonanie.
Nicola Edwards (tekst), Andrea Stegmaier (ilustracje), Dzieci świata takie jak Ty, przeł. Kazimierz Pytko, Harperkids
Na koniec lektura dla przedszkolaków i zerówkowiczów ukazująca złożoność i bogactwo dziecięcego świata w różnych państwach i różnych kulturach. Uczymy się trochę przydatnych słów, które pomogą nam odnaleźć się zarówno w Afryce, jak i Wenezueli, a nade wszystko poznajemy mnóstwo ciekawostek i zwyczajów. Choćby taką, że będąc na urodzinach w Chinach, nie wolno zjadać wszystkiego z talerza – oznacza to bowiem, że gospodarz podał nam zbyt małą porcję. A to zaledwie jeden z całego mnóstwa przykładów.