Film

Mechanizm życia

Recenzja filmu: "Hugo i jego wynalazek", reż. Martin Scorsese

Hugo wierzy, że świat zepsuty po śmierci ojca uda się naprawić, gdy rozszyfruje informację pozostawioną przez niego w zabytkowym przedmiocie. Hugo wierzy, że świat zepsuty po śmierci ojca uda się naprawić, gdy rozszyfruje informację pozostawioną przez niego w zabytkowym przedmiocie. GK Films/UIP / materiały prasowe
Nigdy wcześniej Martin Scorsese nie nakręcił filmu w konwencji kina familijnego. W dodatku w 3D.

Połączenie mrocznej wyobraźni autora „Wściekłego byka” z najnowocześniejszą technologią przyniosło zaskakujący efekt. „Hugo i jego wynalazek” jest mądrą baśnią o miłości, przyjaźni, ale i o tym, że świat mimo stale zacinającego się mechanizmu został nieźle skonstruowany. A gdy mu się bliżej przyjrzeć, to i analogia do sprawnie działającego mechanizmu kolejowego zegara na stacji Montparnasse, którym opiekuje się w filmie osierocone dziecko (Asa Butterfield), wyda się całkiem na miejscu.

Chłopiec wierzy, że jego świat, zepsuty po śmierci ojca (Jude Law), uda mu się naprawić, gdy zdoła rozszyfrować informację pozostawioną przez niego w jednym z zabytkowych przedmiotów. Sprzedawcy zabawek, niegdyś reżyserowi i wizjonerowi kina (Ben Kingsley), też brakuje drobnego elementu, aby jego życie zaczęło poruszać się zgodnie z wyznaczonym kierunkiem. Chodzi o filmy, które w wyniku zawieruchy I wojny światowej zostały zniszczone.

Opowieść o zadośćuczynieniu, wyrównywaniu szans i odnajdywaniu sensu ma też drugie dno. Jest nim autentyczna historia chwały i upadku legendarnego filmowca Georges´a Mélièsa (twórcy m.in. słynnej „Podróży na Księżyc” z 1902 r.), któremu Scorsese składa hołd – a w symboliczny sposób również całej klasyce kina, z której nieustannie sam czerpie inspiracje. „Hugo...” nie jest dynamicznym widowiskiem z pędzącą akcją i dużą ilością efektów specjalnych. To kameralny wizualny majstersztyk, rozegrany w cieniu cytatów i odniesień do arcydzieł braci Lumière, Harolda Lloyda, Charlie Chaplina i in. Do wspólnego podziwiania przez rodziców i dzieci.

Hugo i jego wynalazek, reż. Martin Scorsese, prod. USA, 105 min

Polityka 06.2012 (2845) z dnia 08.02.2012; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Mechanizm życia"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Rozmowa z filozofem, teologiem i byłym nauczycielem religii Cezarym Gawrysiem o tym, że jakość szkolnej katechezy właściwie nigdy nie obchodziła biskupów.

Jakub Halcewicz
03.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną