Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Dobrze jest

Recenzja filmu: "Chce się żyć", reż. Maciej Pieprzyca

Kadr z filmu „Chce się żyć”. Kadr z filmu „Chce się żyć”. Kino Świat
Wspaniałe, mądre, dowcipne kino o najważniejszych sprawach w życiu.

Maciejowi Pieprzycy udała się rzecz niebywała. Nakręcił bajkowy, cudownie optymistyczny film fabularny, który ma wszelkie dane, by stać się wielkim przebojem kasowym. Temat: biografia kaleki cierpiącego na czterokończynowe porażenie mózgowe. W sensie formalnym „Chce się żyć” stanowi przeciwieństwo „Motyla i skafandra”, epitafium poświęconego szamotaniu się gasnącej duszy, uwięzionej w sparaliżowanym, bezużytecznym ciele. Tu bohater, też niepełnosprawny fizycznie, fenomenalnie zagrany przez Dawida Ogrodnika i Kamila Tkacza, przechodzi odwrotną metamorfozę: z piekła wykluczenia do raju, jakim jest odzyskanie godności po 26 latach uznawania za roślinę.

Pieprzyca prowadzi narrację z punktu widzenia chorego, którego wygląd i zachowanie odbierane są przez otoczenie jako oczywisty dowód umysłowego upośledzenia. Dystans, humor, ironię buduje pełnymi ciepła, zabawnymi komentarzami bohatera z cierpliwością znoszącego niezrozumienie, krzywdę, niezgrabne przejawy troski bezgranicznie kochającej go matki (Dorota Kolak) oraz członków rodziny wierzących, że jednak nie jest zupełnie stracony dla świata. Zaskakuje lekkość, z jaką ta przygnębiająca, oparta na faktach, a przez to oszałamiająco wzruszająca historia została sfilmowana. Podziw budzi najwyższej próby aktorstwo, ale też zmysłowy, hrabalowski sposób opowiadania. Wspaniałe, mądre, dowcipne kino o najważniejszych sprawach w życiu.

 

Chce się żyć, reż. Maciej Pieprzyca, prod. Polska, 107 min

Polityka 41.2013 (2928) z dnia 08.10.2013; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Dobrze jest"
Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną