Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Film

Masakra w ciemno

Recenzja filmu: „Głosy”, reż. Marjane Satrapi

Ryan Reynolds w pastiszu komedii romantycznych Ryan Reynolds w pastiszu komedii romantycznych M2 Films / materiały prasowe
To jeden z najbardziej szalonych i przykrych w oglądaniu filmów, które warto jednak polecić.

Marjane Satrapi („Persepolis”) nakręciła antyhollywoodzki, wyrafinowany i bezczelny pastisz komedii romantycznych. Bohaterem jest przystojny, lecz mocno zakompleksiony pracownik fabryki wanien z wdziękiem grany przez Ryana Reynoldsa. Kobiety z biura wyciągają go na randki, kusi ich jego nieśmiałość, jemu jednak trudno dojść ze sobą do ładu i przełamać seksualne zahamowania. Pozornie beztroska atmosfera banalnego młodzieżowego melodramatu niepostrzeżenie przechodzi w operetkowy, krwawy, surrealistyczny horror o seryjnym zabójcy spowiadającym się z mrocznej przeszłości przed niezbyt inteligentną psychoterapeutką oraz przed gadającym psem i kotem – domowymi zwierzętami złośliwie komentującymi jego poczynania. Satrapi zręcznie wciąga widzów w tragicznie absurdalny świat bohatera. Wszystko – jak u Lyncha – zmierza w kierunku metafizycznej zagadki, zwłaszcza prześmiewczy finał „Głosów” nasuwa odpowiednie skojarzenia.

Głosy, reż. Marjane Satrapi, prod. USA, Niemcy, 107 min

Polityka 9.2015 (2998) z dnia 24.02.2015; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Masakra w ciemno"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

W hamaku i na leżaku. Wybraliśmy 12 książek na lato

Latem można nadrobić zaległości z całego roku, dlatego proponujemy starannie wybrany zestaw 12 gorących powieści, kryminałów i książek non-fiction z ostatnich miesięcy. Wciągających, poruszających, odkrywczych.

Jakub Demiańczuk, Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
02.07.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną