Film

Klasa światowa

Recenzja filmu: „Szkoła Babel”, reż. Julie Bertuccelli

Kadr z filmu „Szkoła Babel”, reż. Julie Bertuccelli Kadr z filmu „Szkoła Babel”, reż. Julie Bertuccelli VIVARTO / materiały prasowe
Bardzo ciekawy film dokumentalny, pokazujący zjawisko multikulti w modelowym wręcz wydaniu.

24 uczniów pochodzących z 24 państw w jednej klasie. Przyjechali do Francji z całego świata, z nadziejami na lepsze życie. Decydowały względy ekonomiczne, ale niektórzy musieli opuścić kraj dzieciństwa z powodów politycznych (chłopak żydowskiego pochodzenia źle czujący się w Serbii) czy obyczajowych (dziewczyna z Afryki, która nie chce poddać się przymusowemu obrzezaniu). Różne języki macierzyste, różne kolory skóry, różne religie – prawdziwa „Szkoła Babel”. Na razie przez rok będą uczyć się głównie języka francuskiego, ale także bycia ze sobą w grupie, pokonywać barierę obcości.

Reżyserce Julie Bertuccelli udało się nawiązać bardzo bliski kontakt emocjonalny ze swymi bohaterami, którzy zachowują się tak, jak gdyby zapomnieli o kamerze. Prowadzą szczere rozmowy o swych bogach i pismach, o Biblii i Koranie. Podobnym filmom grozi czułostkowość, której dokumentalistce udało się uniknąć. Na pewno jedną z postaci, o której będziemy długo pamiętać po wyjściu z kina, jest czarnoskóra Rama. Ma pozostać na drugi rok w tej klasie przygotowawczej. Dziewczyna nie może pogodzić się z wyrokiem rady pedagogicznej, zarzuca nauczycielce, że nie dostała promocji tylko dlatego, że jest czarnoskóra. To bardzo dramatyczna rozmowa, pokazująca, że w klasie przypominającej wieżę Babel nie wszystkie historie kończą się happy endem. W klasie jest także Polka, która jednak nie rzuca się w oczy. Może po prostu udział w eksperymencie kulturowym nie jest dla niej wcale wielkim wyzwaniem, bez problemów odnalazła swe miejsce w międzynarodowym towarzystwie.

Szkoła Babel, reż. Julie Bertuccelli, prod. Francja, 94 min

Polityka 23.2015 (3012) z dnia 31.05.2015; Afisz. Premiery; s. 96
Oryginalny tytuł tekstu: "Klasa światowa"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną