Recenzja filmu: „Na pokuszenie (The Beguiled)”, reż. Sofia Coppola

Erotyczna pajęczyna
To druga ekranizacja wydanej w 1966 r. gotyckiej powieści Thomasa P. Cullinana „Na pokuszenie”. Polemiczna i konkurencyjna wobec „Oszukanego” Dona Siegela sprzed 46 lat.
Nicole Kidman i Colin Farrell w podszytym erotyką dramacie o manipulacji
Ben Rothstein/Focus Features/UIP

Nicole Kidman i Colin Farrell w podszytym erotyką dramacie o manipulacji

W tamtym filmie dominował męski punkt widzenia. Historia rannego na wojnie secesyjnej żołnierza znajdującego pomoc i opiekę w przybytku pełnym niewinnych dziewcząt z Południa przesiąknięta była mizoginią, obnażała też fascynację Clinta Eastwooda seksem i przemocą. Sofia Coppola nie zmieniła fabuły, ale, trzymając się dość wiernie tych samych bohaterów, oddała głos kobietom, strażniczkom rajskiego azylu położonego w pobliżu pola bitwy konfederatów i Jankesów. Erotyczną historię uwiedzenia, manipulacji, rodzącej się zawiści i zazdrości pokazała oczami wychowanek pensjonatu prowadzonego silną ręką przez oziębłą, samotną 50-letnią właścicielkę (Nicole Kidman). W nowej wersji przystojnego, pewnego siebie Eastwooda, grającego kaprala wojsk Unii wdzięczącego się do każdej spódniczki, zastąpił znacznie bardziej przygaszony i spokorniały Colin Farrell, idealnie wpasowany w rolę więźnia kuszonego przez zaborcze, obiecujące mu różne doznania rywalki, a zarazem – ofiary własnej ignorancji, męskiego pożądania i nielojalności.

Pamiętając „Oszukanego”, można się było zastanawiać, czy Coppola odda priorytet czarnej grotesce, czy też wybierze dramat psychologiczny albo tragedię symboliczną o szaleństwie „kobiecego pragnienia kastracji”. Najbliższa reżyserce okazała się chęć ukazania przemiany. Temu ma służyć snuta misternie sieć rodzących się relacji sprowokowanych ciekawością poznania obcego, aż po strach i starannie zaplanowaną zemstę na znienawidzonym mężczyźnie wrogu, który zaplątany w uczuciową pajęczynę tak bardzo zawiódł. Można się zastanawiać, czy w tej sytuacji w ogóle był jakiś dobry wybór lub jaki z tej przypowiastki wyciągnąć morał. Ale nie będzie to chyba przyjemne dla żadnej ze stron.

Na pokuszenie (The Beguiled), reż. Sofia Coppola, prod. USA 2017 r., 91 min

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną