Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Sowie doły

Recenzja serialu: „Znaki, reż. Jakub Miszczak

Andrzej Mastalerz jako prorok Jonasz w scenerii Gór Sowich. Andrzej Mastalerz jako prorok Jonasz w scenerii Gór Sowich. Gosia Stasiewicz / materiały prasowe
Miasteczko ma swoje tajemnice, które odkrywamy wraz z nim.

Po osadzonym w Łodzi serialu „Ultraviolet”, w którym zagadki kryminalne rozwiązywała grupa internetowych znajomych z użyciem nowych technologii, AXN wypuszcza kolejny kryminał z nieco większymi ambicjami. Dziejące się w Górach Sowich „Znaki” obok śledztwa w sprawie morderstw kobiet mają oferować elementy „mystery”, czyli wątek tajemnicy, czegoś nadprzyrodzonego (być może). Pokazane dziennikarzom pierwsze dwa odcinki są wprowadzeniem do historii. Składają się na nią znane gatunkowe puzzle: policjant z dużego miasta (Trela grany przez Andrzeja Konopkę), z tajemnicą z przeszłości (oraz nastoletnią córką – częsty ostatnio motyw, stacje telewizyjne próbują zwabić przed ekrany młodych widzów), zjeżdża na prowincję. Miasteczko ma swoje tajemnice, które odkrywamy wraz z nim. Jest zabójstwo, o które podejrzany jest mąż sympatycznej policjantki Ady (Helena Sujecka), jest zbrodnia sprzed lat i zasygnalizowane jeszcze dawniejsze, wojenne może historie. W „Watasze” HBO był szeptun, tutaj mamy proroka w wykonaniu specjalisty od takich ról Andrzeja Mastalerza. Jest też lokalny układ biznesu i władzy (w wykonaniu Mariusza Ostrowskiego i Mirosława Kropielnickiego). Rażą dziwnie kumpelskie – bez powodu – od początku relacje Treli i Ady czy dziwne poprowadzenie sprawy proroka. Ale jest też dużo plusów: dobrze pokazana prowincja, piękne plenery, świetna gra aktorska, ciekawie się zapowiadające postacie, niezłe momentami dialogi. Czy to złoży się w sensowną całość, czy, jak w niedawnym „Rojście” Showmaxa, skończy się na dobrych zapowiedziach? Poczekamy, zobaczymy. Ale poczekać zdecydowanie warto.

Znaki, AXN, 8 odc., od 10 października, godz. 22.00

Polityka 40.2018 (3180) z dnia 02.10.2018; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Sowie doły"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Historia

Mleczaki króla Karola, dżuma, inkwizycja. Średniowiecze odsłania swoje tajemnice

Ludzie średniowiecza mają w sobie element tajemnicy, ponieważ znajdują się w pół drogi między tym, co dla nas znajome, a tym, co niedostępne – uważa Dan Jones, autor książki „Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”.

Tomasz Targański
23.05.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną