Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

One są też Kościołem

Recenzja książki: Zuzanna Radzik, „Kościół kobiet”

materiały prasowe
Otrzymujemy wielką porcję solidnej wiedzy, ubarwioną opowieściami kobiet i księży z różnych stron świata.

Jestem katolicką teolożką, z wykształcenia i powołania”. Tak przedstawia się czytelnikowi autorka, współpracownica „Tygodnika Powszechnego”, udzielająca się także w dialogu chrześcijańsko-żydowskim. W tej książce zajmuje się miejscem kobiet w Kościele rzymskokatolickim. Przedstawia temat wnikliwie nie stroniąc od wtrętów osobistych i empatycznych względem sprawy kobiet w Kościele. Otrzymujemy wielką porcję solidnej wiedzy, ubarwioną opowieściami kobiet i księży z różnych stron świata. Okazuje się, że w tzw. Trzecim Świecie i na Zachodzie można o kobiecie, jej duszy, duchowości i ciele, o gender, diakonacie i kapłaństwie kobiet oraz o katolickim feminizmie rozmawiać normalnie, a nie tak, jak najczęściej rozmawia się w Kościele w Polsce nie żeby poznać inne poglądy, ale je od razu odrzucić i potępić.

Wbrew tytułowi książka nie jest manifestem ideologicznym, lecz małą encyklopedią „kobietyzmu” w Kościele. Jednak z niemal każdej strony emanuje fascynacja odważnymi kobietami, świeckimi i zakonnicami, a także otwartymi na ich punkt widzenia duchownymi. To książka katolicka w najlepszym tego słowa znaczeniu. Czerpie garściami z doświadczeń różnych środowisk w Kościele Powszechnym, uczciwie opisuje sytuację w Polsce. Świetna pomoc dla wszystkich zainteresowanych tematem, od wykładowców i studentów uczelni katolickich i świeckich, przez dziennikarzy, po katechetów i katechetki. Nie żartuję.

Zuzanna Radzik, Kościół kobiet, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2015, s. 317

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 22.2015 (3011) z dnia 26.05.2015; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "One są też Kościołem"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną