Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

W sidłach uczuć

Kryminał „Sprawa niewiernej Klary” - literacka gra motywami autora z czytelnikami.

Michal Viewegh, autor m.in. „Cudownych lat pod psem” czy „Wychowania dziewcząt w Czechach”, jest jednym z najpopularniejszych pisarzy czeskich. „Sprawa niewiernej Klary” daje nam kolejną okazję, by przekonać się, dlaczego.

Głównym bohaterem jest dr Denis Pravda, pięćdziesięcioletni właściciel agencji detektywistycznej, specjalizującej się w śledzeniu niewiernych współmałżonków. Pewnego dnia przychodzi do niego Norbert Černý, autor bestsellerowych powieści, który zbiera materiały do nowej książki. Szybko się jednak okazuje, że w rzeczywistości podejrzewa swoją o dwadzieścia lat młodszą partnerkę o zdradę. Wynajmuje Denisa, by ustalił, jak jest naprawdę.

Czytelnicy mają łatwiej - już sam tytuł rozwiązuje tajemnicę. Jednak w powieści nie sama zdrada jest najważniejsza, tylko kwestia czy, kiedy i od kogo Norbert się tego dowie. Denis w trakcie zlecenia sądzi, że kontroluje sytuację, podczas gdy w rzeczywistości – w miarę poznawania pisarza i Klary - coraz bardziej wymyka mu się ona z rąk.

Wątek kryminalny w „Sprawie niewiernej Klary” jest tylko pretekstem do rozważań na temat miłości, zdrady, zazdrości i przyjaźni. W tym celu Viewegh tworzy skomplikowaną siatkę ludzkich interakcji – np. między Denisem, Klarą, a Norbertem, między Denisem, jego kochanką i jego żoną, czy między Denisem, jego żoną i jej kochankiem. Do tego autor wplata liczne literackie nawiązania i co chwila przypomina, że mamy do czynienia z powieściowymi postaciami. Czytelnik śledzi więc historię na różnych poziomach narracji aż do samego, zaskakującego, finału.

„Sprawa niewiernej Klary” to gra zarówno między poszczególnymi bohaterami książki, jak i autora z czytelnikami. I mimo że książka jest napisana lekko i z humorem, historia w niej opisana nijak nie nastraja do śmiechu.


Michal Viewegh, Sprawa niewiernej Klary, tłum. Martyna Lemańczyk, wyd. Zysk i S-ka, Poznań 2007, s. 244.
 

 

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Nowe leki na odchudzanie podbijają świat. Czy właśnie odkryliśmy Święty Graal?

Czy nowe leki na odchudzanie, które właśnie zalewają zachodnie rynki, to największa rewolucja w medycynie od czasów antybiotyków? Jeśli tak, to może nas czekać również rewolucja społeczna.

Paweł Walewski, Łukasz Wójcik
23.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną