Muzyka poważna: Barbara Wysocka

Barbara Wysocka
Nagroda za wystawienie „Zagłady domu Usherów” Philipa Glassa w Operze Narodowej.
Tadeusz Późniak/Polityka

Paszport POLITYKI w kategorii Muzyka poważna otrzymała w tym roku Barbara Wysocka – za wystawienie „Zagłady domu Usherów” Philipa Glassa w Operze Narodowej. Za zdolność widzenia muzyki i słyszenia teatru.

Barbara Wysocka urodziła się w 1978 r. w Warszawie. Ukończyła Wydział Aktorski i Wydział Reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, a także klasę skrzypiec we Freiburgu. Aktorka Starego Teatru w Krakowie, w którym zagrała Agnieszkę w „Ósmym dniu tygodnia” Marka Hłaski w reż. Armina Petrasa, Aleksandrę Billewiczównę w „Trylogii” Sienkiewicza w reż. Jana Klaty oraz szereg interesujących ról w spektaklach Michała Zadary: Judytę w „Księdzu Marku” Słowackiego”, Arycję w „Fedrze” Racine’a, Kasandrę w „Odprawie posłów greckich” Kochanowskiego, Ifigenię w „Ifigenii nowej tragedii (według wersji Racine’a)”.

Gościnnie zagrała Antoninę Wielikanową w wyreżyserowanej przez Zadarę „Księdze Rodzaju 2” Iwana Wyrypajewa we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. W macierzystym teatrze wyreżyserowała „Klątwę” Wyspiańskiego i „Pijaków” Bohomolca, we Wrocławskim Teatrze Współczesnym „Kaspara” Petera Handke’go, na zamówienie Instytutu Teatralnego zrealizowała „Operę dokumentalną o Okrągłym Stole” Tadeusza Wieleckiego, a w Operze Narodowej w Warszawie „Zagładę domu Usherów” Philipa Glassa.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Krzysztof UrbańskiBarbara WysockaMarcin Zdunik

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną