Paszporty POLITYKI

Małe Instrumenty

Muzyka popularna 2012. Nominowane Małe Instrumenty

Małe Instrumenty Małe Instrumenty Łukasz Rajchert / materiały prasowe
Za udowadnianie, że muzyka może być zarazem wesoła i poważna i że kryje się wszędzie. Za stworzenie odrębnego muzycznego świata, który wbrew pozorom swej osobności rozwija w komunikatywnej formie intuicje awangard modernizmu.
Okładka płyty „Antonisz”materiały prasowe Okładka płyty „Antonisz”

wideo

„Dziadowski blues” Małych Instrumentów

Założona w 2006 r. przez Pawła Romańczuka grupa wykorzystuje w swojej muzyce wszelkiego rodzaju małe urządzenia do generowania dźwięków: od dziecięcych zabawek po profesjonalne małe instrumenty. Oprócz założyciela w skład zespołu wchodzą: Marcin Ożóg, Tomasz Orszulak, Jędrek Kuziela i Maciek Bączyk. Dotychczas wydali trzy płyty: „Antonisz”, „Małe Instrumenty grają Chopina” i „Chemia i Fizyka”. Zajmują się także tworzeniem muzyki do filmów, spektakli teatralnych i reklam.

*

Nominujący o Małych Instrumentach:

Wrocławska grupa prowadzona przez Pawła Romańczuka tworzy muzykę za pomocą wszelakich obiektów, które są nieduże i emitują dźwięk – instrumentów, zabawek, przedmiotów codziennego użytku – poszukując nowych barw i przestrzeni w muzyce. Zadebiutowali własnymi aranżacjami muzyki do animacji Juliana Antonisza, później nagrali najlepszy album Roku Chopinowskiego, teraz zaprezentowali pierwszy zestaw własnych kompozycji. Na przekór konwenansom, gatunkom i podziałom na kulturę wysoką i niską, Małe Instrumenty udowadniają, że muzyka może być zarazem wesoła i poważna i że kryje się wszędzie.

Piotr Lewandowski

Polski zespół będący światowym ewenementem. Nazwa tłumaczy wszystko, na jego instrumentarium składają się grające zabawki z różnych epok, wykopaliska z pchlich targów i etniczne artefakty. Jest to wyzwanie do stworzenia odrębnego muzycznego świata, który wbrew pozorom swej osobności rozwija w komunikatywnej formie intuicje awangard modernizmu.

Rafał Księżyk

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2012

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Jerzy Stuhr (1947–2024). Półśrodki go nie interesowały

Wielcy artyści pozostawiają po sobie legendę. Jerzy Stuhr zostawił ich kilka: inteligenta, moralisty, nauczyciela i mistrza rozrywki.

Janusz Wróblewski
16.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną