Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Krzysztof Warlikowski

Teatr: Krzysztof Warlikowski

Bartosz Krupa / EAST NEWS
Nagroda za przywracanie wiary w artystyczne i etyczne posłannictwo teatru współczesnego.

Paszport POLITYKI w kategorii Teatr otrzymał Krzysztof Warlikowski – za osiągnięcia nie tylko ostatniego sezonu, za przywracanie wiary w artystyczne i etyczne posłannictwo teatru współczesnego.

Krzysztof Warlikowski urodził się w 1962 r. Studiował historię, filozofię i filologię romańską na Uniwersytecie Jagiellońskim, historię teatru greckiego w Ecole Practique Des Hautes Etudes En Sorbonne w Paryżu. Dyplom reżyserski zdobył na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Szkoły Teatralnej w Krakowie, gdzie studiował w latach 1989–1993. Uczestniczył w warsztatach pod kierunkiem Petera Brooka na festiwalu Wiener Festwochen, przygotowując własną adaptację fragmentów „W poszukiwaniu straconego czasu” oraz w warsztatach Giorgio Strehlera w Piccolo Teatro di Milano.

Reżyseruje w kraju i za granicą, sięgając zarówno po klasykę, jak i utwory współczesne. Ma na koncie głośne przedstawienia „Bachantek” Eurypidesa i „Elektry” Sofoklesa, ale przygotował także (w koprodukcji czterech teatrów) „Oczyszczonych” Sarah Kane. Realizował wiele dramatów Szekspira, m.in. „Hamleta” w Tel Awiwie i Warszawie, „Wieczór Trzech Króli” w Stuttgarcie, „Poskromienie złośnicy” w Warszawie. Był dwukrotnie zapraszany na festiwal w Awinionie.

Reklama

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną