Paszporty POLITYKI

Krzysztof Warlikowski

Teatr: Krzysztof Warlikowski

Bartosz Krupa / EAST NEWS
Nagroda za przywracanie wiary w artystyczne i etyczne posłannictwo teatru współczesnego.

Paszport POLITYKI w kategorii Teatr otrzymał Krzysztof Warlikowski – za osiągnięcia nie tylko ostatniego sezonu, za przywracanie wiary w artystyczne i etyczne posłannictwo teatru współczesnego.

Krzysztof Warlikowski urodził się w 1962 r. Studiował historię, filozofię i filologię romańską na Uniwersytecie Jagiellońskim, historię teatru greckiego w Ecole Practique Des Hautes Etudes En Sorbonne w Paryżu. Dyplom reżyserski zdobył na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Szkoły Teatralnej w Krakowie, gdzie studiował w latach 1989–1993. Uczestniczył w warsztatach pod kierunkiem Petera Brooka na festiwalu Wiener Festwochen, przygotowując własną adaptację fragmentów „W poszukiwaniu straconego czasu” oraz w warsztatach Giorgio Strehlera w Piccolo Teatro di Milano.

Reżyseruje w kraju i za granicą, sięgając zarówno po klasykę, jak i utwory współczesne. Ma na koncie głośne przedstawienia „Bachantek” Eurypidesa i „Elektry” Sofoklesa, ale przygotował także (w koprodukcji czterech teatrów) „Oczyszczonych” Sarah Kane. Realizował wiele dramatów Szekspira, m.in. „Hamleta” w Tel Awiwie i Warszawie, „Wieczór Trzech Króli” w Stuttgarcie, „Poskromienie złośnicy” w Warszawie. Był dwukrotnie zapraszany na festiwal w Awinionie.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Pod gwiazdą rozpaczną

W tym roku minęło 30 lat od śmierci Rafała Wojaczka, poety, który swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną