Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Aleksandra Terpińska

Film: Aleksandra Terpińska laureatką Paszportów POLITYKI

Aleksandra Terpińska Aleksandra Terpińska Leszek Zych / Polityka
Nagroda za boleśnie prowokacyjne spojrzenie na polską rzeczywistość, pasję, odwagę łamania gatunkowych stereotypów oraz wybitne umiejętności reżyserskie.
Polityka
Polityka
Polityka

Paszport POLITYKI 2021 w kategorii Film otrzymała Aleksandra Terpińska – za boleśnie prowokacyjne spojrzenie na złożoną polską rzeczywistość, za pasję i odwagę łamania gatunkowych stereotypów oraz wybitne umiejętności reżyserskie.

Aleksandra Terpińska (ur. 1983 r.) – reżyserka, scenarzystka, dokumentalistka, współautorka seriali, reklam i teledysków. Ukończyła reżyserię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz psychologię we Wrocławiu. Już w szkolnych etiudach i nagradzanych krótkometrażówkach zaskakiwała dojrzałością i perfekcyjnym rzemiosłem. Jej „Najpiękniejsze fajerwerki ever” to dystopijna wizja wojny domowej w nieokreślonym mieście Europy, ukazująca konsekwencje różnic światopoglądowych i podziałów społecznych. Nominację do Paszportu POLITYKI przyniosła jej pełnometrażowa fabuła „Inni ludzie” – najlepsza jak dotąd filmowa realizacja prozy Doroty Masłowskiej. Dostosowując hiphopową poetykę do polskiego kina, w przewrotny sposób mówi o wzajemnej niechęci, ale i przyciąganiu się klas.

Nominowani w kategorii Film byli także Łukasz Grzegorzek oraz Łukasz Ronduda.

Partnerem kategorii jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Polityka 4.2022 (3347) z dnia 18.01.2022; Paszporty POLITYKI 2021; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Aleksandra Terpińska"
Reklama

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama