Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Teoniki Rożynek

Muzyka poważna: Teoniki Rożynek laureatką Paszportów POLITYKI

Teoniki Rożynek Teoniki Rożynek Leszek Zych / Polityka
Nagroda za ogromną wyobraźnię dźwiękową i swobodne poruszanie się po różnorodnych światach muzycznych.
Polityka
Polityka
Polityka

Paszport POLITYKI 2021 w kategorii Muzyka poważna otrzymała Teoniki Rożynek – za ogromną wyobraźnię dźwiękową i swobodne poruszanie się po różnorodnych światach muzycznych. Za niezależność, kreatywność, oryginalność i ciągłe udowadnianie, że granice w muzyce nowej są po to, by je przekraczać.

Teoniki Rożynek (ur. 1991 r.) – urodziła się w Krakowie, mieszka w Warszawie. Kompozycję studiowała na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym u Krzysztofa Baculewskiego. Gra – jak sama to określa – „na skrzypcach, elektronikaliach i odpadach”. Jej utwory wykonywane były m.in. na Warszawskiej Jesieni, wrocławskim festiwalu Musica Electronica Nova, krakowskich Sacrum Profanum i Unsound, a także w Kolonii czy Ostrawie. Jest autorką muzyki filmowej m.in. do „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc (wyróżnionego Paszportem POLITYKI) czy „Prime Time” (nagroda za muzykę na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni), a także muzyki teatralnej. Współtworzyła grupę kompozytorską gen~.rate. W swoim języku muzycznym, swobodnym i kreatywnym, używa zarówno dźwięków elektronicznych, jak i instrumentalnych, hołdując estetyce usterek.

W kategorii Muzyka poważna nominowani byli także Piotr Alexewicz oraz Rafał Ryterski.

Partnerem kategorii jest Miasto Szczecin.

Polityka 4.2022 (3347) z dnia 18.01.2022; Paszporty POLITYKI 2021; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Teoniki Rożynek"
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Dzieci najczęściej umierają w nocy, boją się naszego lęku. „Płaczę, gdy wracam z dyżuru do domu”

Rozmowa z dr Katarzyną Żak-Jasińską, pediatrą zajmującą się opieką paliatywną, o przeżywaniu ostatnich chwil z dziećmi i szukaniu drogi powrotu do życia po ich stracie.

Paweł Walewski
22.04.2025
Reklama