Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

30 lat polskiej kultury w telegraficznym skrócie

30 lat polskiej kultury 30 lat polskiej kultury Polityka
Jak radziła sobie polska kultura w wolnym kraju? Czy mogła liczyć na wsparcie państwa? Jakie dzieła powstawały i czy odnosiły sukcesy za granicą?

Wideofelieton Jerzego Baczyńskiego, redaktora naczelnego „Polityki”, został wyemitowany w czasie tegorocznej gali Paszportów POLITYKI. To podsumowanie ostatnich trzech dekad polskiej kultury i samych Paszportów, które właśnie kończą 30 lat. Czy Polacy u progu wolności tłumnie ruszyli do księgarń i sklepów muzycznych? Czy drugie miejsce w Konkursie Eurowizji to nasz największy eksportowy sukces minionych dekad? A może większym powodem do dumy były fantastyczne opowieści o strzygach i upiorach?

W 1993 r. wchodziliśmy z nadziejami, ale i – tak na wszelki wypadek – z pomysłem nagrody, która wesprze młodych twórców na początku ich karier. Więcej o ostatnich 30 latach polskiej kultury piszemy w specjalnym wydaniu „Niezbędnika”.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Radosław Sikorski dla „Polityki”: Świat nie idzie w dobrą stronę. Ale Putin tej wojny nie wygrywa

PiS wyobraża sobie, że przez solidarność ideologiczną z USA Polska może być takim Izraelem nad Wisłą. Że cała Europa będzie uwikłana w wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, a Polska jako jedyna traktowana wyjątkowo przez Waszyngton. To jest ryzykowne założenie – mówi w rozmowie z „Polityką” szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Marek Ostrowski, Łukasz Wójcik
18.04.2025
Reklama