Aneta Kyzioł
Aneta Kyzioł
Żeby przejść przez maturę, trzeba mieć dużo zdrowia albo spore pieniądze. A najlepiej jedno i drugie – mówią rodzice i nastolatki z pierwszego rocznika wykształconego w szkołach zreformowanych przez Annę Zalewską. Za sto dni podchodzą do trudniejszych niż dotąd egzaminów.
Jarosław Szymczyk przeszedł długą drogę od prostego „krawężnika” do pierwszego policjanta RP, po czym w jednej chwili stracił dobre imię i stał się „głównym komediantem policji”. Kim jest człowiek, który dosłownie wysadził w powietrze reputację swoją i służby, którą dowodzi?
Wojna w Ukrainie jest wyzwaniem militarnym, politycznym, moralnym, ale także intelektualnym. Rodzi podstawowe pytania i wymusza odpowiedzi. W zbiorach zredagowanych przez Jacka Żakowskiego odpowiedzi udzielają polscy maturzyści i profesorowie ze świata.
Pompy ciepła to rewolucja w ogrzewaniu domów. I przebój sezonu. Do Polski boom dotarł z opóźnieniem. A nawet nie w porę, bo władza właśnie przyzwoliła, aby palić byle czym.
Rozmowa z Markiem Kondratem o potrzebie ucieczki z klatki ocen, roli czystego zachwytu w życiu i biznesie i o tym, dlaczego nie chodzi już do teatru.
Europosłanka Ewa Kaili wplątała się w łapówkarską aferę związaną z organizacją mundialu w Katarze. A całą Unię uwikłała przez to w wielki wizerunkowy kryzys.
Napad na sklep Żabka w podwarszawskiej Kobyłce skończył się śmiercią napastnika. Czy właściciel sklepu przekroczył granice obrony koniecznej? W podobnych sprawach sądy różnie rozstrzygają.
Rozmowa z Danielem Olbrychskim o zmarnowanej szansie na pojednanie, błędach powtarzanych od pokoleń i władzy, która powinna zostać rozliczona.
Obóz władzy rusza do wyborów, działa już nieformalny sztab kampanijny. Rządzący są podmęczeni i skłóceni, ale opozycja też nie jest w najlepszym stanie. Partia Kaczyńskiego liczy na efektowny finisz i niedogadanie się antyPiSu.
Tadeusz Rydzyk, czołowy przedsiębiorca kościelny III RP, ma wśród księży i zakonników wielu naśladowców. Budując lokalne imperia ku chwale Pana Boga i Kościoła, sami się bogacą.
Świat kolekcjonerów zabawek niewiele ma wspólnego z zabawami.
To tylko złudzenie, że na Bałtyku jest bezmiar przestrzeni. Jest coraz ciaśniej i coraz więcej chętnych, którzy chcą wyrwać kawałek morza dla siebie.
Prof. Jan Miodek, językoznawca, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego mówi o tym, jak umierają słowa, dlaczego trwa wojna o feminatywy oraz skąd się u nas bierze luźny stosunek do polszczyzny.