Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Wystawy

W ślady Nikifora

Recenzja wystawy: "Art Naif Festiwal"

Jan Szymański, „Pastuszek z fujarką”, „Zakonnik” i „Babcia z kwiatem” Jan Szymański, „Pastuszek z fujarką”, „Zakonnik” i „Babcia z kwiatem” materiały prasowe
Barwny świat nieprofesjonalistów ciekawie prezentuje się w surowych wnętrzach Szybu Wilsona.

Tu nikt nikogo nie oskarży o obrazę uczuć religijnych, nie odwróci z odrazą wzroku od prac pełnych seksu czy agresji. Nie trzeba czytać długich esejów, by zrozumieć to, co się widzi. Jest mnóstwo koloru, sporo dziecięcego zadziwienia i – nie zawsze dziecięcego – poczucia humoru oraz zaskakująco wiele celnych obyczajowych obserwacji. Jest też przenikająca wszystko radość życia. Sztuka naiwna, zwana też – niesłusznie – prymitywną. Jej okazały i interesujący przegląd rozpoczął się właśnie w oryginalnym pejzażu katowickiego Nikiszowca. To czwarta edycja tej imprezy, której patronują pospołu Nikifor i Teofil Ociepka.

Głównym elementem Art Naif Festiwal jest oczywiście wystawa, w tym roku gromadząca prace niedzielnych artystów z ponad 30 krajów świata. Barwny świat nieprofesjonalistów ciekawie prezentuje się w surowych wnętrzach Szybu Wilsona. Wystawie towarzyszą: seanse filmowe, koncerty, spotkania i warsztaty plastyczne – z wyróżnieniem tegorocznego gościa specjalnego imprezy: Kuby i jej folkloru (poprzednio były to Mongolia, Afryka, Francja). Rzecz w sam raz do uwzględnienia w wakacyjnych podróżach po południowej Polsce.

Art Naif Festiwal, Galeria Szyb Wilsona, Katowice, wystawa czynna do 19 sierpnia

Polityka 27.2011 (2814) z dnia 28.06.2011; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "W ślady Nikifora"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Nowe szaty tyrana. Dlaczego Putin zaatakował i co go dziś przeraża?

Sergei Guriev, profesor ekonomii, były doradca prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i były główny ekonomista EBOiR, o tym, co może czekać Putina i Rosję pod jego dyktatorskimi rządami.

Jacek Żakowski
18.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną