Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Luksusowe opakowanie zastępcze

Recenzja wystawy: „Dali kontra Warhol”

Ekspozycja na wystawie, stworzona na podstawie obrazu Salvadora Dali „Twarz Mae West” Ekspozycja na wystawie, stworzona na podstawie obrazu Salvadora Dali „Twarz Mae West” Kuba Atys / Agencja Gazeta
Na tę właśnie wystawę trafi prawdopodobnie wielu widzów, którzy na co dzień szerokim łukiem omijają muzea i galerie sztuki współczesnej.

Mam problem z tego typu wystawami. Z jednej bowiem strony nie ulega wątpliwości, że jest to przedsięwzięcie typowo komercyjne. Nikt tu się więc nie przejmuje naukową rzetelnością oraz tworzeniem rzeczywistej panoramy osiągnięć obu twórców i nawet wsparcie się znanym kuratorem jako ambasadorem wystawy niczego nie zmienia. Już sam tytuł pokazuje, że liczy się efekt polegający na zderzeniu nazwisk dwóch legendarnych artystów i sugerujący, że można tu mówić o jakiejś rywalizacji czy konfrontacji. Dlatego też na plan pierwszy wysuwa się nie jakość i reprezentatywność dzieł (z oryginalnych prac pokazano niemal wyłącznie nieco wielkonakładowych grafik), ale aranżacja, teatralizacja (np. stworzenie namiastki warholowskiej Factory), ciekawostki i gry z widzem (można skropić się zapachem perfum zaprojektowanych przez Dalego). Z artystycznego więc punktu widzenia ta wystawa to raczej produkt zastępczy. Jest jednak i druga strona medalu. Moim zdaniem należałoby wysłać tu w służbową delegację wszystkich polskich muzealników, by zobaczyli, jak atrakcyjnie opakowywać sztukę i jak o niej opowiadać, by przyciągała uwagę. Jak na początku XXI w. docierać do odbiorcy wychowanego na internecie i oczekującego czegoś więcej niż gablot z eksponatami. Bo trudno nie docenić faktu, że na tę właśnie wystawę trafi prawdopodobnie wielu widzów, którzy na co dzień szerokim łukiem omijają muzea i galerie sztuki współczesnej. Raczej nie zrozumieją jej lepiej, ale na pewno nieco się z nią oswoją. A to już sporo.

Dali kontra Warhol, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, wystawa czynna do 7 października

Polityka 20.2017 (3110) z dnia 16.05.2017; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Luksusowe opakowanie zastępcze"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną